View Single Post
  #26  
Vechi 23.01.2010, 18:28:34
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Buna, tuturor. Mi-am facut cont pe acest forum nu pentru a fi impotriva unei religii sau a alteia ci pentru a schimba idei, pareri, pentru discutii, pentru raspunsuri si asa mai departe.

Eu sunt ortodox prin botez, am zis ca e bine sa mentionez asta, pentru inceput.

Acum, la subiect (numai unul, din multele care colcaie la mine-n minte). Incercand sa observ "de afara" marile religii ale lumii (in special crestinismul, iudaismul, islamismul), am observat ca fiecare e exclusivista, adica fiecare se considera adevarata cale spre mantuire, spre cer, spre Dumnezeu, cum vreti. Ceea ce ridica in mine o serie de intrebari. Sa ma limitez la una numai si mai incolo, poate voi mai deschide si alte thread-uri daca voi vedea ca am cu cine sa discut :)

Intrebare: In opinia voastra, un om bun, moral, care nu face rau (intentionat sau cu buna stiinta), dar care din diverse motive (nascut pe o insula izolata, sau intr-un trib de pigmei, sau in Arabia Saudita sau mai stiu eu unde) nu a avut acces sau cunostinta de crestinism, este sortit iadului?
A doua intrebare: o entitate superioara, cum este Dumnezeu, se raporteaza la religie atunci cand judeca oamenii? Perfectiunea reprezentata de Dumnezeu se reduce la apartenenta unei religii sau alteia? O entitate omniscienta nu poate recunoaste bunatatea, ca virtute (cu tot ce include ea), decat daca e in interiorul unei religii?

Later edit: scuze, am zis ca ma limitez la o intrebare numai, dar am facut ce-am facut si am ajuns la doua:P Asa sunt eu, plin de intrebari.
Buna ziua,acum am descoperit articolul tau si mi-am permis sa citesc si cateva din raspunsuri.Daca-mi permiti imi voi spune si eu punctul de vedere.Intr-adevar cele trei religii sunt exclusiviste,pe evrei ii inteleg,au fost primii monoteisi,ca atare nu aveau nimic in comun cu religiile din timpul respectiv,a fost singurul popor care a acceptat si a promis ca va respecta Legile Divine.Am citit cum,anumiti colegi din forum,afirma ca dumnezeii celorlalte religii sunt diavoli...eu cred ca o fac din necunostiinta.Confunda pe Mahomed cu Dumnezeu(cand de fapt este un profet),islamistii rugandu-se la acelasi Dumnezeu al lui Avraam...ca si noi.Problema lor este ca sunt convinsi ca pe noi crestinii ne-au inselat evreii,pt. ca Hristos cel adevarat inca nu a venit.Mahomed le spune ca singura cale de mantuire este sa-i urmeze pe crestini si cum Hristos inca nu a venit...inca nu sunt crestini pe pamant.Razboiul sfant,pt.ei,este cel impotriva raului(diavolului) care ,ca si in Apocalipsa,va domina ultimul timp pe Pamant.Acest lucru mi l-a explicat un profesor de religie musulmana din Maroc.Asa cum in crestinism sunt o groaza de secte,au si ei aceleasi probleme.Mormonii au acelasi VT ca si noi si musulmanii doar ca sunt pastratorii unor Table ale Legii si cred in Hristos si sunt convinsi ca se vor uni cu celelalte triburi alese si vor domina Pamantul.Practic toate religiile termina spunand ca ei vor domina in final.Eu cred ca exista un singur Dumnezeu,fiecare natie il numeste pe limba ei,numele real il stiu doar evreii(care ,din cate stiu,nici nu-l pronunta,atat respect au)iar interpretari...La judecata,asa cum ni s-a spus,fiecare va fi judecat dupa faptele sale,dar avem obligatia sa-l cautam si sa-l cunoastem pe Domnul.Practic in ziua de azi nu putem avea suza necunoasterii cu toata informatia ce o avem.
Reply With Quote