View Single Post
  #1  
Vechi 13.06.2009, 07:20:40
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica

Mi-a placut mult articolul "Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica". Pentru tine si pentru alti tineri care au probleme cu babutele din bi- serica (printre care ma numar si eu) - va sfatuiesc sa faceti ce am facut si eu. Chiar daca am intrat destul de ba- trana in Biserica, am fost la fel de emotionata si timorata ca si voi si mi-a fost la fel de frica de "teroristii" din Biserica, ca si voua. Am ascultat insa sfatul Sfintei Matrona a Rusiei, care zicea: "Cand mergi la biserica, nu privi la nimeni, roaga-te cu ochii in- chisi sau atinteste-i la o icoana. Nu te interesa de vietile preotilor si nu alerga in cautarea staretilor si a celor va- zatori cu duhul. Lumea se afla in rau- tate si amagire, iar amagirea-ademenirea sufletelor va fi directa, fii cu mare grija". Asa ca mi-am ales un loc retras, stau foarte mult in genunchi (caci parintele Arsenie Boca zicea: "Mai mare este omul in genunchi, decat omul in picioare" si, de altfel, ca sa stau si eu cat mai pot, ca la ba- tranete nimic nu prea mai poti face) si cu ochii inchisi. Nu vad nici in dreapta, nici in stanga. Eu merg la biserica sa ma rog, nu sa ma incarc de alte pacate. Si de mine s-au luat. Pentru ca nu folosesc pernuta cand stau in genunchi (tot la sfatul unui mare duhovnic), cineva mi-a zis: "Te dai mare credincioasa si vii nea- coperita la biserica". Si azi ii multu- mesc doamnei respective pentru duritatea cu care mi-a spus adevarul. Daca ar fi fost mai blanda, si azi as fi incalcat porunca cea mai usor de
indeplinit: aceea ca femeia sa fie acoperita cand se roaga.

Cat priveste femeia in pantaloni, am citit ca la un Sinod (la inceputurile Bisericii) s-a stabilit ca femeia in haine barbatesti sa fie scoasa din Biserica. Deci facem ascultare, invatam smerenia, facand mai intai lucrurile cele mai simple si mai usoare. Si cat de frumoasa e femeia in fusta sau rochie! Incercati! Nu este greu.

Nu renuntati la nimic din ce va invata marii duhovnici, chiar daca babutele (ca mine! ha, ha) stramba din nas. Nu iesiti cu nimic in eviden- ta. Asta am inteles din tot ce am citit pana acum. Imbracamintea trebuie sa fie decenta si curata (poti sa ai si cos- tum Armani si pantofi Guban) pen- tru a nu fi motiv de pacatuire, nici pentru barbati (aratandu-ne forme- le), nici pentru femei (ca sa ne invi- dieze sau sa se necajeasca de saracia lor).Tot Sfanta Matrona a spus ceva foarte dragut, pe care vreau sa-l impartasesc cu voi: "De ce sa judeci alti oameni? Gandeste-te mai des la tine. Fiecare oita va fi atarnata de propria-i codita. Ce ai tu cu alte codite?"

Si daca va mai necajesc babutele, ganditi-va ca printre ele se afla si babute ca mine, la fel de speriate ca si voi.
Va iubesc pe toti,
Lizeta
Reply With Quote