View Single Post
  #22  
Vechi 18.11.2021, 20:35:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Bine macar ca a mers la ei sa-i imbarbateze, tot e ceva insa acum mi-e clar ca Teodosie e mai curajos si mai demn.
Demnitatea fiecare o poartă cum știe, eu n-am sugerat că ÎPS Teofan nu ar fi, eu m-am referit că la începutul bolii, puțini au fost în față ca ÎPS Teodosie care a riscat mai mult.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Poate ca n-a vrut sa duca in ispita caci daca mergea fara combinezon s-ar fi luat toti credinciosii dupa el si poate ca multi ar fi murit caci riscurile exista.
Nu cred că s-ar fi luat cineva după el, n-ai voie să intri într-un spital suport, nici să-ți vezi rudele cât timp sunt internate dacă e spital suport sau de infecțioase, sau așa am auzit că e foarte strict, și-au pus mai mulți întrebări cum de presa filma pe acolo nestingherită, dar aparținătorii nu sunt lăsați.


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci poate e vorba de intelepciune in lucrarea asta a sa. Dar nu e mare scofala, putea sa trimita preotii caci imbracati in combinezon nu riscau nimic.

Sa fie vorba de puterea rugaciunii?
Păi riscul e moderat spre mic, dacă ai și anticorpi de la trecut prin boală sau ser, ai combinezon, respecți circuitele în mod profesionist, te dezinfectezi după inclusiv sterilizezi hainele etc.

Cred că mesajul e unul simbolic de suport psihologic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.11.2021 at 20:39:19.
Reply With Quote