Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #11  
Vechi 09.12.2010, 10:56:39
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Serios acum, ortodocsi care se aliaza cu protestanti ...pe mine chestia asta pe de o parte ma amuza, pe de alta parte ma dezgusta. Eu m-am uitat cateva minute si mi-a ajuns.

Filmul acela nu este facut macar de atei. Ateii nu isi bat capul cu asa ceva. Ci este despre "Bible believer Christians who did not want to compromise on their faith" pentru care "salvation is by faith alone." Deci sola Scriptura si sola fide. Indiferent ce spun despre inchizitie, chiar sa fie si o jumatate de graunte de adevar, numai daca stai si asculti ereziile pe care le debiteaza in mod continuu ar trebui sa indeparteze orice ortodox care cat de cat isi cunoaste credinta.

Dar da, sa ajungi in asemenea hal incat sa fii ortodox si sa aduci argumente pur prostestante pentru a ...protesta? impotriva Bisericii Catolice...foarte intersant, intr-adevar.
Aici nu este vorba despre nici un fel de alianță. Dacă protestanții au reușit să facă asemenea producții în care să scoată adevăruri la iveală, atunci o să ascult adevărul istoric pe care ei îl au de dezvăluit chiar dacă este din gură protestantă. Dacă dumneata te împiedici de astfel de amănunte pentru a închide ochii în fața adevărurilor, atunci înseamnă că pur și simplu îți meriți soarta.
Reply With Quote