Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #17  
Vechi 09.12.2010, 14:43:17
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
"...La data de 12 ianuarie 2000, la un jubileu al Bisericii catolice, Papa Ioan Paul al II-lea a emis un document intitulat Amintire și reconciliere, în care a cerut iertare pentru erorile Bisericii din ultimii 2000 de ani ai istoriei. În această categorie, capul Bisericii Catolice a inclus cruciadele medievale, excesele Inchiziției, persecuțiile suportate de evrei, abuzurile pe care au fost clădite cuceririle și evanghelizările Lumii Noi. Cu doi ani mai devreme, în 1998, avusese loc la Roma un simpozion cu tema Inchiziției. În acest cadru, Papa Ioan Paul al II-lea și-a asumat în numele papalității rolul istoric în extirparea ereziei."

Sunt adevarate aceste afirmatii?

Daca da, de ce continua catolicii prezenti pe acest forum....sa treaca peste cuvantul Papei, si peste ceea ce a recunoscut Biserica Catolica in fata intregii lumi??

Mai au rost interpretarile personale...cum ca inchizitia ar fi putut fi putut fi ceva sfant, daca s-au simtit remuscari de-a lungul timpului, si e ceva ce a incetat sa mai existe...din cauza ca a fost o mare eroare?
Deoarece sunteți, fără îndoială, de bună credință, va trebui să recunoasteți că preopinenții catolici de e acest forum nu au avut în nici un moment o atitudine de negare a unor posibile greșeli săvârșite de către Biserică sau de către reprezentanții ei.

Am susținut cumva eu, domnul Dragomir sau doamna Maria că biserica Catolică e fără pată ?

În al doilea rând, veți remarca în enumerarea făcută de Sfântul Părinte sintagma "excesele Inchiziției".

Este exact punctul de vedere pe care îl exprim și eu. În ciuda unor excese regretabile, foarte precis localizate istoric, Inchiziția a fost o instituție de valoare inestimabilă atât pentru Biserică și lucrarea ei cât și pentru civlizația europeană în general și pentru dezvoltarea sistemelor juridice în special.

Încă o dată repet, când spun Inchiziție mă refer la Inchiziția reală, nu la imaginea caricaturală și grotescă pe care a formulat-o propaganda anti-catolică din ultimele 200 de ani.

În al treilea rând, chiar dacă am fi în dezacord cu poziția Papei amintită de dumneavoastră, aceasta nu ne-ar face răi catolici.

Sintagma dumneavoastră "să treacă peste cuvântul Papei" denotă (și e a nu știu câta oară) o înțelegere greșită cu privire la ce înseamnă autoritatea ecleziastică, primatul papal, infailibilitatea Papei etc.

Pe scurt, eu am dreptul să fiu în dezacord cu Papa în orice problemă care nu este definită de Biserică ca adevăr de credință, dogmă sau canon. În speță nu sunt în dezacord cu el.

În final, ca să aveți o imagine corectă despre poziția mea vis-a-vis de atitudinea de atac permanent la adresa catolicismului ale unor așa zis ortodocși ca doctor_faustus, vă reamintesc ceea ce-i sugeram și dânsului: bârna și paiul...... Până una alta, Biserica Catolică și-a asumat greșelile și și-a cerut iertare pentru ele. Despre BOR încă n-am auzit să-și fi cerut iertare pentru, de pildă, modul în care au fost tratați în 1924 ortodocșii de stil vechi.

Last edited by Erethorn; 09.12.2010 at 14:48:34.
Reply With Quote