View Single Post
  #5  
Vechi 11.08.2017, 04:33:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta,
Multumesc de sfaturi. Treaba cu Miss Marple nu a functionat, desi au fost nenumarate incercari.In general nu era vorba de persoane cu credinta. Sincer este foarte important sa fie o persoana cu credinta pt ca altfel apar multe multe probleme, incepand cu conceptia despre iubire intre barbat /femeie si modul de manifestare pana la toate celelalte aspecte.E vital sa fie cineva cu credinta,asa mi-am dat seama.Asociatii/voluntariat am facut si probabil trebuie sa mai fac, si de fapt si vreau, nu doar pt a gasi pe cineva. Dar devin foarte descumpanita uneori, pt ca deja am cautat de ani de zile toate variantele si nu s-a ivit nimic. Ma gandesc ca poate nu mi-e dat sa ma casatoresc vreodata.Insa nici la Manastire nu e locul meu dupa spusele Duhovnicului.Asa ca sa raman singura in lume este o provocare, este dificil, deja sunt singura in lume la 30 de ani si vad cum e.Si tot apar ispite, e si problema fireasca de a avea pe cineva, sunt multe de zis.
Sunt din Bucuresti, am 30 de ani cum spuneam.M-am nascut la Iasi.Am studii superioare.Lucrez in domeniul traducerilor.Sunt pasionata de lectura, fotografie.:) Mi-am facut si prezentarea.:).Cam asta ar fi.Daca vrea cineva sa discutam, poate sa raspunda la aceasta discutie :).
Va rog sa considerati propunerea mea ca binevoitoare si sa incepeti prin a va schimba putin ritmul de viata numai si numai pentru a-l intalni pe cel pe care il chemati langa dvs. Nu o luati ca obositoare sau neobisnuita, ci obligatorie.

Il veti intalni daca iesiti zilnic din casa, sau daca in drum spre casa de la servici veti intarzia putin ca sa treceti pe unde va propuneti din obligatia pe care am amintit-o.
E nevoie de o oarecare schimbare de atitudine interioara.
Va rog sa ma iertati ca o spun, dar nu e corect sa va considerati o floare fiindca asta sugereaza asteptarea "sa fiti culeasa", iar "culegatorii" rup florile ca sa le "miroase". Culegatori ati intalnit cu zecile dar niciunul nu oferea o "vaza", nu-i asa? Schimbati regula: cautati dvs dupa criterii simple, dar cautati.

Ispitele de care vorbiti vin din dorintele dvs care "dospesc" prin gandurile la posibile planuri viitoare. Ca sa nu mai aveti ispite va trebui sa "sfintiti" gandurile dvs, iar asta ar putea rezulta din abandonarea sau respingerea obiectivelor vietii lumesti. E nevoie de mare credinta pentru asta, caci fara credinta si singura, cu viata inainte, se ajunge foarte probabil la depresie.
Iesiti, deci, si cautati; nu va rugati, ma rog eu pentru asta, dar dvs cautati.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote