View Single Post
  #9  
Vechi 11.08.2017, 11:39:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Vă mulțumesc. Apreciez.Sunteți un caz fericit. Va asigur ca știu ce înseamnă sa iei inițiativa pentru ca am făcut.o de mai multe ori și a ieșit un dezastru. Ultimul dezastru. M.am străduit eu sa cuceresc un barbat și chiar m.a încurajat Duhovnicul.Dar acel barbat a fost înșelător. Avea prietena deși flirta și cu altele.Am avut o decepție atât de crunta încât am pierdut serviciul și am luat pastile de depresie un an de zile.Apreciez sfatul dvs dar nu voi mai face în viața mea prostia sa încerc eu sa cuceresc un barbat. M.am pus în situații atât de ridicole și umilitoare încât nu mai vreau asa ceva .Vă rog să înțelegeți ca sunteți un caz aparte și probabil un barbat de bun simt.Cunosc eu destui care nu au treaba cu credință dar și cu credință.nu încep sa îi judec aici suntem în post și oricum nu e bine sa judecam.Dar ei vor sa aibă satisfacția de a cuceri și când văd I femeie atât de cu inițiativa și deschisa o taxează ca fiind ușor de cucerit sau 'avut'și o dau la o parte ca pe o cârpă. E un mecanism psihologic foarte simplu. Barbatul d întotdeauna a fost el cel care a cucerit și vrea sa aibă satisfacția de a 'câștiga 'trofeul.Ca sunt câțiva ca dvs.poate. rar. Eu personal nu am cunoscut.Și sincer sa nu inversam rolurile. Ca și așa bărbații s.au feminizat tot mai mult și femeile s.au masculinizat excesiv.Nu zic repet de cazul dvs ci în general. Dacă ați fi în papucii mei ați înțelege aversiunea mea de a mai avea vreodată inițiativa. Dacă un om mă va aprecia cu adevărat îl voi lăsa să facă primul pas și voi fi și eu deschisa. Atât. Deja mi.am redeschis niște răni recente și nu as vrea sa mai îmi amintesc. Mulțumesc de intentia Bună. Cel mai bine o sa mă rog și va fi Voia Domnului.
Ori n-ati inteles, ori nu stiti ce vreti, ori exagerati; imi pare rau ca v-am pricinuit retrairea traumei. Acolo nu el a fost inselator(el a fost acelasi), ci dvs v-ati expus fiindca el v-a cucerit deja, adica ati tzintit spre cineva care v-a atras, fermecat, atzatzat. Eu n-am vorbit asa ceva. Pe acel barbat dvs l-ati creditat cu aura de barbat ideal fara sa stiti nimic despre el, caci altfel nu l-ati fi abordat; de aceea inima dvs a suferit fiindca "ati dat liber la garzile cetatii".
Eu n-am zis sa iesiti la "agatzat" cand am propus sa deveniti cuceritoare printr-o atitutdine optimista si vesela. N-am stiut de "cazierul" dvs sentimental si-mi pare rau ca am pomenit cuvantul cuceritoare; mai corect era sa spun simpatica.
Oare ce poate intelege un barbat daca vedeti ceva frumos si-i atrageti atentia, sau daca si-a pierdut un nasture si-i spuneti si lui, ca el nu stie?
Eu n-am zis sa va concentrati pe barbati, ci pe dvs, sa nu va inchideti. Nu cuceriti barbatii, cuceriti pe oricine, fara discriminare. Trebuie sa va faceti prieteni fiindca sunteti singura, dar eliminati din discutiile cu ei subiectele lumesti ca sa va protejati de ispite.

Nu v-as spune acestea daca n-as fi vazut la dvs muulta credinta. Curaj!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote