View Single Post
  #8  
Vechi 14.11.2005, 20:04:39
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
SFINTII PARINTI SPUN CA MARTEA SI JOIA, DAR DACA UNUL DIN PARTENERI NU POATE SA RESPECTE ACESTE RONDUIELI SE POATE SI IN ALTE ZILE CHIAR SI IN POST, MAI BINE ASA DE CAT SA SE DUCA IN ALTE PARTI SI SA SE DESTRAME CASNICIA.:)
Da...stiu ca regulile pot fi modificate dupa cum ne convine noua, si ca la Dumnzeu putem sa ne prezentam cu jumatati de masura...Cunosc...
Dar totusi, chiar si in post se poate...adica e foarte interesant ce spui tu...

Nu stiu cat de maleabila e religia noastra, nu stiu cat de maleabil este Dumnezeu, dar pot sa va spun ca cel care nu-si traieste viata dupa modelul crestin, si nu-L respect pe Dumnezeul Viu, pe Hristos, adica nu-i respecta viata, indeosebi momentele importante ale vietii Sale, nu va avea loc in Imparatia Cerurilor...
Deci daca sotul/sotia a ales drumul pierzaniei, nu te duce dupa el/ea. Trage-l inapoi. Pentru ca daca ai fi putut sa-l ajuti si nu l-ai ajutat, chiar l-ai incurajat, facandu-l sa creada ca este bine ce face el, pacatuiesti poate mai grav decat el, si vei fi judecat pentru asta.
Iar ce spui tu cu adulterul, este absurd. Cum adica sa se duca in alte parti? Asta ar insemna o lipsa de maturitate si de moralitate. Daca face asta, nu te iubeste, si se va duce oricum. Pentru ca la un moment dat va dori in viata sa mai multa diversitate, ca sa zic asa...
Ca sa nu mai spun ca femeia poate ramane insarcinata. Barbatul care nu rezista un post de maxim 40 de zile nu va rezista in nici un caz aprox 270 de zie...Deci teoria asta este gresita...Si nu e bine sa gandim asa.
Reply With Quote