View Single Post
  #4  
Vechi 01.03.2012, 19:15:41
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Excelent!

Copiii sunt una dintre marile mele bucurii și sunt pentru mine printre cei mai buni învățători. Mi se întâmplă de multe ori să-mi încrucișez privirea cu cea a unui copil... Și mă smerește atât de tare limpezimea acelor ochi... simt imediat că Hristos însuși mă privește. Pe mine păcătosul si nevrednicul si cel cu atâta vină grea... mă privește dumnezeiasca Nevinovăție prin ochii unui copil, care... îmi zâmbește! Care îmi oferă necondiționat cea mai sinceră emoție, râde cu sufletul și... cu ochii, împreună cu mine. Se bucură cu mine și mă cheamă să-i țin mâna când traversăm strada, îmi dă din tot ceea ce are el mai drag... îmi dă iubirea lui. Plânge când îl necăjesc, plânge mai sincer decât putem să plângem noi, cei mari, care... nu știm cât de mult a contat pentru el cățelul pe care l-a văzut in stradă și n-a putut să-l ia cu el acasă. Cu adevărat, nu știm! Și în chip dumnezeiesc mă iartă imediat și îmi strânge mâna iar. Mă iartă pe mine, cel întinat în patimi pe care el nici nu le înțelege încă, mă iartă curat, și Hristos Dumnezeu îmi strânge iarăși mâna... prin mâna lui.
De-l părăsesc, mă cheamă să mai trec pe la el, și data viitoare va fi tot acolo, gata să mă smerească și să-mi înfrângă din nou inima... printr-o privire. Cu adevărat, copiii sunt ai Stăpânului, nu sunt ai lumii acesteia.

Iertare, fraților...
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote