View Single Post
  #1  
Vechi 16.04.2012, 19:20:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Floarea mea care infloreste totdeauna la Pasti

Prin anul 2005 am gasit in curtea de la tara, aruncata pe jos o bucatica de fruza, cam ofilita deja... Nepotul meu a spus ca a primit ""planta"" respectiva de la o colega, sa-si puna pe batatura la deget, fiind buna pentru asa ceva..
Avand si eu baiuri cu bataturile am luat bucata de frunza si am pus-o in apa, da'de s-a prinde, ca sa am si eu acasa, la nevoie.
Culmea e ca asa ofilita si trecuta cum era a facut radacina si am pus-o in pamant in ghiveci, pe balcon.
Trei ani la rand au tot crescut frunze, ca niste sabii, unele avand o conformatie de-a dreptul ciudata, fiind triunghiulare, daca faci o sectiune tansversala prin frunza obtii un triunghi, mai bine zis o stea cu trei colturi. Planta are frunze carnoase, pline, cu seva, vreo trei feluri de frunze, unele aplatizate, cele triunghiulre si unele rotunde, ca niste bete lungi, toate fiind carnoase si cu seva, dar nu atat de multa cum are aloia.
Ca sa o folosesti la bataturi sectionezi frunza astfel incat sa pui pe batatura o bucatica cu seva, doar atat cat e ""buba"" nu mai mult, si intr-adevar scoate bataturile!

Ei, minunea cu aceasta floare nu e partea cu bataturile!

In 2008, dupa trei ani, am observat, in sfarsit, ca parca ar da ceva din frunze, niste boboci, m-am gandit ca o face flori.
Asa a fost. Au crescut niste flori foarte interesante, cu coada lunga plina de seva iar in capat cu un manunchi de petale care se colorau si cresteau pe masura ce crestea si codita lunga de vreo 3 centimetri in final, iar floarea are cam dublul lungimii coditei.
Tot asteptam, asteptam curioasa sa vad ce fel de floare va iesi, erau din ce in ce mai mari si inca nu se deschideau iar eu trebuia sa plec si ma temeam ca nu se va deschide pana voi pleca si nu vad ce fel de floare face, avea doi boboci atunci... asa a si fost, in saptamana mare cu vreo trei zile inainte de Pasti am plecat in Grecia iar pe cand m-am intors florile erau ofilite.
De atunci floare mea infloreste in fiecare an, in anul urmator a facut multime de flori, apoi si mai multe.
De fiecare data prima floare se deschide in Sambata Mare! Cum? nu stiu! indiferent in ce data cad Pastile, floarea pregateste una sau doua flori care sa se deschida atunci. Apoi infloresc si restul.
Anul trecut in toamna am separat-o in doua, era deja foarte mare si am dat jumatate din ea.
In acest an am vazut ca apare primul mugur cu vreo trei-patru saptamani in urma, atat dureaza pana ajunge sa se deschida. Ceilalti muguri abia acum incep sa creasca, vor inflori peste vreo trei saptamani.
In Sambata Mare, dimineata, floarea a inceput sa se deschida, iar la amiaza era complet deschisa. Are o culoare extraordinara rosu aprins!
De data asta am fotografiat-o si vi-o arat si voua. Dureaza putin floarea, azi a inceput sa se ofileasca.
Nu stiu ce floare este, cred ca este din familia cactusilor dupa frunze si dupa seva pe care o contin acestea.. Cea de langa ea este o aloe, frunzele florii mele de bataturi au o culoare verde mai deschis decat verdele aloei.
Attached Images
File Type: jpg DSCN0603.jpg (48,2 KB, 58 views)
File Type: jpg DSCN0604.jpg (32,0 KB, 40 views)
File Type: jpg DSCN0609.jpg (48,4 KB, 39 views)
File Type: jpg DSCN0606.jpg (60,9 KB, 38 views)
File Type: jpg DSCN0605.jpg (38,6 KB, 38 views)

Last edited by Adriana Cluj; 16.04.2012 at 19:30:30.
Reply With Quote