View Single Post
  #1  
Vechi 04.01.2014, 20:57:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Surse de informare si credibilitatea lor

Nu am sa fac un mesaj de "deschidere" a topicului foarte elaborat, dar... am observat ca lumea are tendinta sa sustina idei fara a le argumenta si fara a se documenta. In plus, apare si problema surselor de informatie. Indiferent de tema: teologica sau laica, de actualitate sau de studiu.
Evident sursele pot fi clasificate dupa mai multe criterii: scrise, vizuale, auditive. Sau internet, TV, radio, ziare, carti... etc.
Dar indiferent de tipul sursei relevanta este acuratetea informatiei si credibilitatea ei. Ca daca eu pentru orice lucru pe care il sustin ma informez dintr-o sursa proasta nu inseamna ca este corect cum procedez, asta nu ma face mai putin ignorant. La fel putem vorbi despre credibilitatea sursei: daca majoritatea informatiilor pe care le gasesc intr-un anumit loc sunt eronate, am dreptul sa ma indoiesc de ceea ce regasesc acolo chiar daca o informatie este corecta. Altfel spus este nevoie de mult discernamat in societatea actuala.
Sa dau si cateva exemple (am sa folosesc TV-ul pentru ca majoritatea oamenilor, in ceea ce priveste actualitatea de acolo se informeaza):
- PRO TV - Nu am observat un partizanat politic (nu spun ca nu exista, doar ca nu am observat eu), dar tenta este vadit prolibertinaj si vadit anticrestin. Astfel aproape orice stire sau informatie ce tine de Biserica este prezentata intr-o lumina nefavorabila. La fel se prezinta tendentios si se promoveaza "toleranta" homosexualilor.
- Grupul Antenelor, cu varf de lance Antena 3- daca ploua este vina lui Basescu. Basescu a facut multe rele. Si face in continuare. Dar oameni buni se intampla si alte lucruri. Se intampla si alte lucruri rele. Hai sa fim obiectivi. Antena 3 e chiar asa. http://www.youtube.com/watch?v=sEW0_Ski-PE
- Romania TV - nu am de comentat. OTV 2
- B1 - mai au putin si ii fac statuie lui Basescu. Si lu' Udrea. Oricum asta cu Udrea mi se pare geniala. Si tot ce fac Ponta si Antonescu e.... este echivalentul Antena 3 pe zona Basescu.
- TVR - nu e nimic de comentat. Cine e la putere conduce TVR-ul, asa ca acolo totul e pe fata.

Exemplele pot continua.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote