View Single Post
  #5  
Vechi 05.01.2014, 17:45:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
De acord cu tot ce ati scris aici. Orice om care gandeste observa lucrurile astea, sau ar trebui sa le observe, se vad cu ochiul liber. In plus, as mai avea ceva de adaugat la ce ati spus. Nu ati obervat ca Pro-Tv-ul in special dar si alte posturi pune accentul pe chefurile si modul de petrecere al timpului liber vacante sarbatori, exclusiv al oamenilor bogati ca si cum saracii nu ar exista, ei apar doar la stirile de la ora 5 cel mult in crime si violuri, dar si pe petrecerile tiganesti, si in general manifestarile acestei etnii? Prezentarea minoritatilor cred ca e in stransa legatura cu promovarea homosexualilor, o alta minoritate...
Eu am o alta varianta. E parerea mea, nu inseamna ca am si dreptate. Eu nu cred ca ignora sarbatorile celor saraci. Dimpotriva, am vazut reportaje. Ce nu am vazut, reportaje despre oamenii obisnuiti si cum ar trebui sa se sarbatoreasca.
Pe cei saraci ii prezinta exploatand sentimentalismul intr-un fel in care pur si simplu atenteaza la demnitatea umana. Si cei saraci, indiferent cat de saraci pot avea demnitate. Hristos S-a nascut in iesle si tot a dat dovada de demnitate. Ei desi incearca sa prezinte omul, de fapt dezumanizeaza si induc starea de revolta, dar aia care nu ii face pe oameni sa se reactioneze.
Asta se intampla si cu emisiunea aia "Dansez pentru tine". Eu nu m-as uita ca nu e genul meu. Trecem peste relevanta ei duhovniceasca. Ce ma revolta la ea este faptul ca incearca sa expoateze sentimentalismul din om si cumva (suna ciudat, dar psihologic asta este efectul) revolta nu se indreapta doar asupra societatii. Va las sa va dati seama impotriva cui se mai poate indrepta.
In ceea ce priveste prezentarea petrecerilor tiganesti: e o alta forma de mnipulare. Intre randuri scrie "asta este idealul spre care trebuie sa tinzi".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote