View Single Post
  #41  
Vechi 24.01.2014, 17:11:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Spor la învățat!

Păi, bine, măi Laura :), taman ce-ai afirmat că unii sfinți (sfinți, da?) au mai avut reveniri asupra literelor emise (știm că așa e, nimic de cârcotit aici) și acum vii cu argumentul că cei de necontestat și necontrazis într-ale sporovăielilor ecumeniste(!) "sunt profesori universitari teologi"? :)) Simpatică foc!

Citatele astea din Vechii Sfinți nu-s de folosit o oră și atât, că le expiră timpul, se strică și devin neplăcute gustului teologilor contemporani. Unele mai merg, nu-s încă perimate, în ciuda țarcului de neogânditori care țin studentul cu "na la mama informație nouă, ia stai binișor să te tund de cea veche".
"Spor la învățat!"
Mulțumesc mult!
Am făcut referire la teologi nu în sensul că ei ar fi infailibili, ci în contextul mesajului dvs, în care argumentați, cu un citat patristic, ideea că ecumenismul ar reprezenta o formă de ascundere a adevăratei credințe. De aceea, în acest context, am menționat calitatea de teologi a participanților (profesori și nu numai), cu scopul de a evidenția faptul că ei nici nu și-ar putea ascunde unii altora propriile convingeri de vreme ce, fiind teologi, știu care sunt diferențele dogmatice interconfesionale.
Deci nu am folosit sofismul numit "argumentul autorității".
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote