View Single Post
  #74  
Vechi 23.08.2016, 14:24:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
In Biblie nu scrie de cate ori s-a afundat Iisus in raul Iordan, nici ca o data, dar nici de 3 ori. Ia si citeste aici: Matei 3:16, Marcu 1:10, Luca 3:22, Ioan 1:32.
Nici Iisus nu a spus de cate ori sa se faca asta. De asta am zis ca este irelevant acest aspect.
Important este procesul in sine, nu numarul. Dar oamenilor nu le poate fi scoase din cap datinile si obiceiurile omenesti.
In acelasi timp pot intelege ca ele sunt oarecum necesare, pentru ca pur si simplu trebuie sa se respecte niste reguli, ca asa e in firea omului cumva.
Dar ce am vrut sa zic e ca aceste reguli sunt strict omenesti, ele nu au legatura cu mesajul esential transmis de Domnul Iisus Hristos.
Întâi de toate, noi nu ne botezăm cu botezul lui Ioan, pe care l-a primit Iisus. Acela era un botez al pocăinței, nu al nașterii din nou. Noi ne naștem din nou, din apă și din duh, și ne botezăm în numele Sfintei Treimi, așa cum le-a spus Hristos ucenicilor să boteze. De aceea ne afundăm de trei ori. Dacă citești catehismul, vei afla că multe din practicile pe care le putem socoti criticabile sunt întemeiate scripturistic și teologic. Biserica e foarte atentă cu rânduielile.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 23.08.2016 at 14:31:50.
Reply With Quote