Subiect: canon
View Single Post
  #19  
Vechi 13.12.2007, 21:41:22
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ramona-elena
inainte de toate un salut cald pt toti utilizatorii acestui site.
mi-e dificil sa pun un titlu concret...sunt intr-o situatie complicata.....nu ii gasesc raspuns...poate reusiti voi sa ma ajutati...sa-mi dati raspunsuri....
locuiesc in spania...in august am fost in tara...am vizitat-o si pe mamaia care este calugarita la manastire....m-am spovedit acolo la calugarul manastirii....mi-a facut "spovedanie generala" mi-a spus el,"de la 7 ani"...a fost pt prima oara cand intr-adevar m-am simtit usurata de orice pacat....mi-a dat canon...si legare de impartasanie 3 ani!mi-a spus:"nimeni...nici un preot,nici un calugar nu te poate dezlega peste cuvantul meu.....nu iti poate da sfanta impartasanie 3 ani....doar inainte de nastere....sau inaintea unei operatii;daca ai sa iei sfanta impartasanie o sa o iei spre osanda!"
in noiembrie m-am casatorit....preotul de aici mi-a spus ca pentru savarsirea cununiei religioasa este neaparat necesar sa ma impartasesc!!i-am povestit despre calugarul din tara...m-a intrebat pentru ce pacate m-a legat de la sfanta impartasanie...i-am spus dar el tot a insistat sa ma impartasesc...ba mai mult mi-a spus ca dupa Sfanta Taina a Cununiei voi fi dezlegata de orice canon si ca nu va mai trebui sa continui canonul dat de calugar!!
Ramona draga, Domnul sa te intareasca in cautarile tale care sper sa fie sincere. Sper ca nu esti aici ca sa gasesti oameni care sa te sustina in demersul tau de a nu mai face ascultare de preotul din tara si de a urma sfaturile celui din Spania. Eu una cred cu tarie ca preotul din tara avea dreptate.

Si ce e dureros e ca preotul din Spania poate sa faca astfel de afirmatii: "ca pentru savarsirea cununiei religioasa este neaparat necesar sa te impartasesti" si ca "dupa Sfanta Taina a Cununiei vei fi dezlegata de orice canon si ca nu va mai trebui sa continui canonul dat de calugar". Nu-i adevarat. N-as dori sa deformez imaginea unui preot, dar este foarte indoielnica aceasta atitudine. Nici macar una din cele doua afirmatii nu e corecta. Marea atentie ca exista printre preoti si distrugatori de suflete. E o afirmatie grea, stiu, dar din pacate adevarata.

As incheia zicand ca omul zilelor noastre nu reuseste sa constientizeze dimensiunea pacatelor sale de se crede vreodata vrednic sa se impartaseasca. Daca ai vedea mai bine pacatele tale, cred ca si canonul calugarului ti s-ar parea mic.
Domnul sa ne lumineze pe toti!

Elena
Reply With Quote