View Single Post
  #12  
Vechi 12.05.2009, 18:32:33
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-e teama sa judec oamenii pe criteriul asta pentru ca eu nu am de unde sa stiu ce e in sufletul fiecaruia dar stiu ca Dumnezeu stie, El care ne cerceteaza inimile si sufletele stie mai bine. Poate ca unii care nu se duc regulat la biserica sunt mult mai sfinti decat altii care se duc. Eu cunosc cazuri. Am o colega pe care o respect si o admir din toata inima, are patru copii, toti mari, (au terminat facultati) si este pentru mine un exemplu, un model de bunatate si grija materna fata de toata lumea din jur. Ea practic face cam totul pe acolo, niciodata nu se plange, explica tuturor noilor veniti cu o rabdare demna de toata lauda, specificul muncii noastre (si nu e usor deloc). Este ortodoxa si din cate stiu nu prea tine post din motive de sanatate si nici nu prea merge la biserica. Dar are dragoste... multa dragoste pentru aproape, revarsa peste toti dragoste si bunatate... Oare face parte din categoria mentionata de tine Andrei? Fiecare are motivatiile lui personale pentru care se duce mai rar sau mai des la biserica. In conditiile societatii actuale este chiar o "osteneala" sa fii ortodox practicant tinand cont ca suntem sclavi pe plantatie (unii dintre noi nici macar nu realizeaza cat de putina libertate avem, traim doar cu iluzia libertatii... pentru ca monstrul civilizatiei si al tehnologiei ne-a prins total in capcanele lui). Ar fi bine ca macar sa reusim sa ne pastram libertatea de a ne ruga; rugaciunea este inaltarea sufletului nostru la mana intinsa catre noi de Dumnezeu. Dumnezeu stie care sunt neputintele noastre si stie si unde ne sunt inimile noastre, daca platim tribut stapanitorului acestei lumi si ce anume tribut platim.
Parintele Paisie din cate imi amintesc, cand a fost intrebat cum vor fi monahii in zilele din urma, a raspuns: in acele vremuri monahii vor fi ca mirenii si mirenii vor fi ca dracii!
Sa ne ajute Dumnezeu sa nu pierdem calea cea dreapta indiferent de greutatile care vin peste noi.
Reply With Quote