View Single Post
  #10  
Vechi 06.12.2010, 13:48:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Adica Sf Anton de Padova era un erou? Eu om cunoscut???? Eu te inteleg daca esti dogmatic dar nici chiar asa sa faci afirmatii cu pacat... Cu siguranta ai vazut moaste ale sfintilor ortodocsi cum arata...Fa un drum pana la Padova la Basilica Sf Anton si ai sa vezi limba neputrezita a sfantului ,maxilarul de jos si corzile vocale intacte, pe care Dumnezeu le-a lasat de-a pururea vii ca urmare a minunilor ce le-a facut acest sfant si a cuvantului rostit de acesta pentru Dumnezeu.Daca tu crezi ca datotita faptului ca esti ortodox poti afirma ca Sf Anton a fost doar un erou si un om cunoscut atunci trufia ta de ortodox se transforma in ignoranta si depaseste limitele unei perceptii corecte si coerente.
Cu siguranta ca am vazut moastele sfintilor ortodocsi cum arata, dar nu sunt la fel de sigur ca tu stii ce sunt sfintele moaste si cum arata. Poate crezi ca si mumiile sunt moaste sau alte corpuri neputrezite. Neputrezirea e numai una din conditii, nici aceasta nu e intotdeauna. De exemplu sfintele moaste ale sfintilor gasite in Dobrogea sunt doar oase. Conditiile sunt altele: sa aiba o culoare caracteristica (galben auriu spre brun), sa fie uscate si usoare, sa miroasa a mir. Uita-te la sfintele moaste care exista in Biserica de 2000 de ani si apoi uita-te la moastele catolice de dupa Schisma. Vei observa, de asemenea, ca toate sfintele moaste sunt date si bucatele la diferite biserici, iar la moastele catolice nu am auzit de asa ceva (desi cele de dinainte de Schisma le impart si ei).
Tu crezi orice auzi fara sa cercetezi? Si bineinteles ca toti suntem dogmatici, pentru ca altfel ar insemna ca suntem eretici, sau ne inchinam la ceva imaginat in mintea noastra, un idol.
In Biserica catolica nu exista har, deci nu exista Sfinte Taine. Iar Mantuitorul a zis ca cine nu mananca Trupul Sau si bea Sangele Sau nu intra in Imparatie.