Subiect: Episcopii nostri
View Single Post
  #7  
Vechi 10.04.2011, 14:36:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Sunt total de acord cu ce spune Marius: termenul "stapanul" nu are cauta in acea cantare. Este mai ortodox, ca fiind dovada de smerenie, "parintele".

2. Eu nu stiu episcopi tineri. Ii stiu pe toti f. batrani (70-80 ani si peste).
Nu stiu cum si pe ce motiv sunt reglementate varstele la cler.
La preot mai mult decat varsta este conditia cu insuratul. Daca nu ai/nu gasesti sotie, nici la 50 ani nu poti devenbi preot.
Dar da, gasesc bine ca dupa terminarea facultatii sa fie diaconi si sa slujeasca pe langa alt preot ca sa mai invete din partea practica si din lucrul cu oamenii.

50 ani varsta minima pentru episcop? Mi se pare mult. In alte functii, laice, se incepe mult mai devreme, sigur cu exceptii (sunt tari unde sunt toti atat de batrani...).
Sa nu uitam ca atat functiile laice cat si cele din cler, necesita energie multa, minte agera, sanatate.
Depinde deci in primul rand de starea fizica (si mintala) a fiecaruia.
Unii sunt batrani si bolnavi deja la 40-50 ani, altii nici la 100 ani.
Este adevarat ca eu nu stiu ce anume trebuie sa faca un episcop din punct de vedere organizatoric. Rugaciune, slujbe in catedrala este una, dar el trebuie sa coordoneze, sa ia niste hotarari, sa circule, etc.

Si sa-i aleaga poporul? De acord, dar cum? Trebuie sa-i stim, sa vina printre noi. Repet nu e vorba numai de merite teoretice (studii, carti scrise, calugarie, etc.) ci de felul in care pot ajuta oamenilor si preotilor lor.

Ar trebui sa aibe si ei poate varste de pensionare, adica de retragere efectiva.Nimeni nu-i opreste sa formeze si consilieze pe alti episcopi mai tineri, pe preoti, sa scrie carti, sa se roage. Dar mai mult? Si ei sunt oameni pana la urma si nu mai pot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote