View Single Post
  #10  
Vechi 09.10.2021, 22:54:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
a zis ca la cate kg am nu voi mai avea vreodata...... sa invat sa ma bcucur doar de dragostea mamei , a copilului si a lui Dzeu..
Mai sunt și oameni grași și căsătoriți, contează mult și chipul unui om, pe unii oameni grași îi scoate fața, dacă e simetrică și nobilă.

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
nu am curajul sa-i provoc asa suferinta copilului.nu am taria sa-l iau sa-l duc in tara, sa-i schimb viata cu totul...daca eu fac asta , cand va creste va zice ca si mine, ca nu am rabdat destul..ca nu am facut tot ce puteam ca sa aiba tata...desi si aici sufera..nu mai stiu...ma simt si eu vinovata...n-am reusit sa mentin greutatea sa nu ma ingras asa tare...am tot tinut-o cu corectitudinea religioasan in intimitate...asa am patit si cu celalalt..eu refuzam relatiile intime convinsa ca ne ajuta sa incepem o casnicie in curatie..iar el ma insela si m-a lasat inainte de casnicie..acum la fel...eu tot ca merg cu biserica, ca nu machiaj, ca nu aia ca nu cealata, si pana la urma el...om de bisrica..tot n-a apreciat nimic...in fine, acum ma descarc aici cu voi...desi stiu ca nici nu am dreptate in toate, nici nu puteti sa ma ajutati decat cu o vb buna sau o rugaciune...si oricum sunt in lume lucruri mult mai grave si mai importante decat situatia mea..multumesc pt ca cititi:)
La ce mai poți spera e o minune Dumnezeiască pentru ca omul să-și schimbe purtările, dar probabil că are nărav încă de la prima căsătorie și ție ți-a spus doar versiunea lui.

Cred că pui prea multă presiune pe tine ai făcut ce ai putut, era bine să ai și o slujbă pentru că nu știi niciodată, rămâi singură, nu ai vechime, greu te angajezi, va fi greu și la bătrânețe fără pensie, anii trec.

Singurătatea poate fi și din necăsătorie, divorț, văduvie prematură, boală aia e poate sunt sau vor fi la un moment dat mai mulți oameni singuri decât căsătoriți la cum merge societatea.

Relațiile la nivel micro ale enoriașilor pot fi niște indicii de ce nu mai sunt comunități bisericești puternice, e interesant și cum se furișează unii la strană.
Dacă știi că viața ta nu e cum trebuie, că-ți brutalizezi soția, că o înșeli cum mai ai curaj să citești sfintele cântări, Mineiul, Apostolul, Viețile Sfinților din strană?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.10.2021 at 23:43:27.
Reply With Quote