View Single Post
  #522  
Vechi 13.10.2021, 19:46:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Părintele Visarion Alexa, reacție la „dezvăluirile” de pe un canal de youtube de „investigații”:

Visarion Alexa:

”Am toată admirația pentru Patriarhul României.

Mizerie și nesimțire varsă " jurnaliștii" peste acest om care lasă ceva României.

Îl respect profund pentru atitudinea creștină pe care o are.

Cum aș putea să-i cred pe " jurnaliști" când omul acesta pe pământul moștenit de la părinții trupești ridică o mănăstire ?! Chiar și casa părintească a donat-o Bisericii. Ce nevoie are să adune ceva pentru sine de vreme ce a făcut acest gest suprem?! O logică tâmpă să vorbești mizerabil despre un astfel de om.

Când, imediat după Colectiv, într-una din dimineți, m-a sunat personal și mi-a transmis că a donat 10 000 euro, în contul parohiei, pentru grădinița pe care o construim cu greu în curtea bisericii?!

Îl admir profund pentru tenacitate și pentru conștiința pe care o are că trebuie să împlinească un testament al românilor de pretutindeni.

Are toată dragostea, susținerea filială din parte mea și a parohiei pe care o slujesc și a tuturor celor care iubesc Biserica și pe Dumnezeu.”, e mesajul postat de preotul Visarion Alexa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote