View Single Post
  #530  
Vechi 14.10.2021, 23:09:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 397
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Părintele Visarion Alexa, reacție la „dezvăluirile” de pe un canal de youtube de „investigații”:

Visarion Alexa:

”Am toată admirația pentru Patriarhul României.

Mizerie și nesimțire varsă " jurnaliștii" peste acest om care lasă ceva României.

Îl respect profund pentru atitudinea creștină pe care o are.

Cum aș putea să-i cred pe " jurnaliști" când omul acesta pe pământul moștenit de la părinții trupești ridică o mănăstire ?! Chiar și casa părintească a donat-o Bisericii. Ce nevoie are să adune ceva pentru sine de vreme ce a făcut acest gest suprem?! O logică tâmpă să vorbești mizerabil despre un astfel de om.

Când, imediat după Colectiv, într-una din dimineți, m-a sunat personal și mi-a transmis că a donat 10 000 euro, în contul parohiei, pentru grădinița pe care o construim cu greu în curtea bisericii?!

Îl admir profund pentru tenacitate și pentru conștiința pe care o are că trebuie să împlinească un testament al românilor de pretutindeni.

Are toată dragostea, susținerea filială din parte mea și a parohiei pe care o slujesc și a tuturor celor care iubesc Biserica și pe Dumnezeu.”, e mesajul postat de preotul Visarion Alexa.
Salutare, sper ca toata lumea e ok aici. Nu am mai intrat ca am plecat in voiaj! Totu bine?

Am auzit si eu stirile noi. Exista pro si contra. Ce e drept despre "Marele Alb" in documentarul acela de la Recorder, sa da la iveala totu. Adevaru incepe sa iasa la suprafata, ei cred ca se varsa mizerii...dar ei nu sunt atenti la dovezile filmate cu camera ascunsa. Asa ceva nu poti sa falsifici. Nu a fost nimic jignitor cu documentaru, nu a atacat nimenea biserica lui Hristos, doar s-au descoperit anumite nereguli care se intampla in spatele "camerei". Parerea mea este ca Patriarhul face parte din acei "negustori din Ierusalim" care faceau afaceri in casa Domnului, pana cand Iisus a venit si sa le arunce mesele si sa strige la ei ca aici este casa Domnului, loc de rugaciune nu de mestesug.

Eram super convins ca ceva e in neregula cu ce face Patriarhul...stiu vorba aceea, fa ce iti zice popa, nu ce face popa.

Nu mai e mult, pana si Arhiepiscopul Tomisului va fi dat in vileag.

Eu ii felicit pe cei de la Recorder. Foarte bine au facut! Putini preoti au ramas buni, adevarati povatuitori pentru enoriasi. Restu doar bani...bani si....iar bani!!

In alte ordine de idei, ce mai ziceti, ce mai faceti? :D
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote