View Single Post
  #174  
Vechi 15.03.2007, 19:25:43
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

IC am citit cu atentie ce ai scris si ai dreptate ca indiferenta nu este o solutie in situatia unor oameni care sunt in deznadejde. Insa, fiecare situatie e diferita si in cazul lui Stefan este destul de evident ca nu este vorba despre o stare temporara de deznadejde/suferinta. Sa incerci de timp de un an de zile sa te sinucizi si sa nu reusesti e total lipsit de ineficienta (glumesc)

Ati intalnit persoane grasute care se plang de acest fapt dar indiferent cate solutii le-ati propune nu fac totusi nimic. La fiecare idee au un dar As tine cura DAR, as merge la gimnastica DAR...care este axplicatia? Esti intr-o stare pe care vrei sa o depasesti, primesti solutii (ceea ce este totusi extraordinar) si alegi sa ai acelasi stil de viata. Asta pentru ca avantajele indirecte pe care le ai (din a fi grasut) sunt mai puternice si mai importante decat cele pe care le-aia vea daca ai slabi Si care sunt acele avantaje atat de importante? In primul rand te poti plange si nu i asa ca e minunat cand se gaseste cineva milos? Sau la fel de bine poti da sa dai vina pe acest aspect atunci cand ai esecuri (nu mi gasesc prieteni....pentru ca arat asa, nu mi gasesc un loc de munca etc)

Daca Stefan ar accepta sfaturile primite atunci ar pierde si el niste avantaje. Nu stiu de ce dar a fi demni de compatimire a devenit pentru unii un mod de viata Chiar acand o situatie demna de invidiat de altii ei tot se plang. Ganditi-va cati din cei din jur va bombardeaza cu tot felul de idei negativiste. Poate ca nu isi fac un hobby din a se sinucide dar au altele: beau prea mult, sunt depresivi etc.

Stefan are o viata care nu i este pe palc DAR...tot discursul sau se centreaza pe acest dar Si acest dar arata ca nu are de gand sa faca nici un pas ca sa schimbe ceva, nici macar cel de a se sinucide

S-ar arunca el de la geam DAR... s-ar otravi DAR, ar iesi el cu o fata DAR,

Din iuni6 2006 pana acum citind toate mesajele sale ce este diferit?? Si totusi sunt atatia oameni care ii dau atentie (cred ca e unul din cele mai lungi si longevive dintre topicuri), sunt persoane care i-au dat id-ul de mess (a vorbit cineva cu el?), fiecare a pierdut timp si s-a straduit sa i dea cel mai bun sfat, sa il incurajeze.. Poate ca intr-un anumit sens ar trebui sa i multumim ca ne da posibilitatea sa facem ceva ce ni se pare util (sa dam sfaturi, sa incurajam), ca ne face sa credem ca pe un forum crestin poti gasi prieteni, oameni care ti fie alaturi.

Cititind acest topic mi-am dat seama ca exita oameni deosebiti, care se gandesc ca poate, cine stie...dar daca acest baiat se afla intr-o stare din care paote l-as putea scoate cu o vorba, cu un gand cu o rugaciune. CHiar daca toate aceste eforturi se indreapta intr-o directie gresita (si am certitudinea ca e asa) si chiar daca s-ar putea ca pentru Stefan nici sa nu conteze (chiar el a scris ca indiferent daca i se da sau nu atentie tot are gandurile X) totusi este de admirat ca v-ati implicat atat de mult
Reply With Quote