View Single Post
  #27  
Vechi 19.03.2007, 08:12:17
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

imi pare foarte rau sa remarc ca topicul de genul acesta in care putem sa ne exprimam nemultumirea are mai mult succes fata de unul in care accentuezi lucrurile pozitive. asta denota faptul ca in sufletul nostru nu avem o zidire duhovniceasca. Pentru ca daca am avea si am iubi pe Dumnezeu atunci am fi intr-o stare deosebita si am vedea in orice lucru minunile lui Dumnezeu. nu vorbeste nimeni despre patimile lui, despre pacatele lui ci numai despre ale altuia, aici de fata preotii si conducatorii bisericii. noi trebuie sa ne luptam sa ne invingem pacatele si sa ne sprijinim in acest demers unul pe celalalt. dar vad ca nu avem tragere pentru binele duhovnicesc al aproapelui ci pentru criticarea lui. nu ne rugam pentru el ci il criticam. nu vedem binele din om si nu il scoatem in evidenta ci il facem mancare de porci. Dumnezeu oare o sa ne intrebe la judecata: auzi, cum e cu popa ala ca eu nu mai stiu? du-te atunci cu cei care l-au vazut asa, ca aici stau cei care s-au rugat pentru el. nu vrem deloc sa traim bucuria de a fi ortodocsi, de a arata la altii ca in noi bate inima lui Hristos.
Zicea Sf. Ioan Gura de Aur: Daca drept-credinciosii ar trai credinta crestina cum trebuie, atunci paganii s-ar fi convertit la crestinism. si as adauga nu numai paganii ci si prietenii nostri si cei de langa noi.
Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote