View Single Post
  #56  
Vechi 23.01.2012, 21:46:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sfânta Liturghie este un organism spiritual viu, în continuă evoluție, și nu o relicvă a istoriei

Mulți creștini ortodocși cred că Sfânta Liturghie a fost de la început așa cum o cunosc ei astăzi. Dar, cu toate că în ultimele secole Liturghia nu a cunoscut schimbări semnificative, aceasta nu înseamnă că forma ei de azi este fixă și neschimbabilă. Sfânta Liturghie este un organism spiritual viu, în continuă evoluție și nu o relicvă a istoriei. În decursul veacurilor ea a evoluat de la simplitatea originară la bogăția de azi. Dar această evoluție nu a însemnat o îndepărtare de la adevăr, așa cum încearcă să argumenteze unii eterodocși, ci o creștere firească, expresie a lucrării Duhului Sfânt în Biserică, o dezvoltare a elementelor esențiale pe care le găsim de la început în structura Liturghiei.


preluat de aici: http://www.dervent.ro/resurse/liturghia/index-D-02.html
Asadar vorbim de o imbunatarire a formei ei originale, o dezvoltare a elementelor esentiale.
Asta e una. dar de aici pana la simplificarea ei in asa masura incat sa tine 30 de minute e cale lunga........................
daca in primul caz vorbim de progres duhovnicesc, in cel de-al doilea pare un regres.
Iertare, asa inteleg eu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote