View Single Post
  #6  
Vechi 12.01.2016, 01:54:35
poster_26102007 poster_26102007 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2015
Mesaje: 11
Implicit Continuare la "Fenomenul Posaga"

Fenomenul Posaga,
a fost si va ramane o referinta mult timp de acum inainte, caci amplitudinea prin care s-a facut simtita puterea Dumnezeului nostru Iisus Hristos, a Maicii Sale, Pururea Fecioara Maria si a sfintilor si a ingerilor Sai, a fost extrem de vie si de lucratoare. Deasemenea si-a adus aportul deosebit in a arata lumii fata nevazuta si obiectiva a realitatilor autentice spirituale. Poarta deschisa de aici spre taramul spiritului si al sufletelor a aratat lumii intregi ca nu e deloc de glumit cu mantuirea sufletului, ca viata terestra seaca, fara Dumnezeu, aduce cu sine, dupa moarte si inca chiar de pe acest pamant, repercursiunile modului in care ne-am exprimat si ne-am cultivat spiritual experienta terestra ca oameni cu trup si suflet. Acest loc a adus la Dumnezeu, prin preotul si omul Ioan deopotriva, suflete care au cautat si cauta, poate, in continuare, constient sau nu, raspunsuri la problemele spirituale cu care se confruntau. Caci vorbind transant, nu oricum, nu oricine si nu pentru orice reusea sa mearga la Posaga. Astfel ca unii cautand ceva extraordinar si fara dorinta de a se indrepta real sufleteste, nu aflau raspunsul ,dar cu siguranta ca aceste persoane vor afla pe viitor- atunci cand povara vietii va fi grea- o referinta de forta in ceea ce au interferat in Posaga si le va fi mai usoara convertirea la Hristos. Altii, venind cu rautate acolo, si-au aflat mustrarea de la Dumnezeu si povata de indreptare si cu toate acestea, inclin sa cred ca experienta le-a desteptat farama de bine din inima lor plina de rautate ajutandu-I intrucatva macar, la mantuire. Altii, pe masura dorintei lor arzatoare a inimii, de cunoastere a Domnului, au aflat un raspuns tainic si palapabil, caci inima a simtit iubirea activa a Domnului si a placutilor Lui. Amploarea harului Domnului manifestat la Posaga ma face sa inteleg ca acest moment de istorie, a trezit ceva in constiinta oamenilor si a polarizat inimi spre Hristos Domnul, la un nivel de neanteles poate, acum, caci fenomenul Posaga va sta marturie oamenilor de pe intreaga planeta ca nu e de glumit cu Domnul, ca Acesta cauta sa castige cu seriozitate neancetat pe om la inima Lui, sprijinindu-l spre a invinge materia, moartea si iadul si sa castiga Raiul, dar cel mai presus de toate Iubirea lui Dumnezeu care e adevaratul Rai in manifestarea Sa minunata si glorioasa. Acest moment istoric se mai doreste a fi si o mustrare vie pentru oricine nu vrea sa accepte si sa inteleaga ca nu e gluma cu Domnul…vom da toti seama de cum ne-am raportat in viata la invatatura si voia Domnului. Sa o spunem mai pe sleau, fenomenul Posaga este un puternic dus duhovnicesc si un puternic impuls spre viata duhovniceasca.

De ce e demn de apreciat acest fenomen? Asa cum considere eu , el reprezinta un semn ca lupta pe pamant pentru sufletele oamenilor s-a acutizat extrem, Binele si raul isi cauta adoratorii, si unul si altul se vor manifesta tot mai vizibil, fara putina de tagada, vor atrage pe cei care ii doresc.
Reply With Quote