View Single Post
  #20  
Vechi 12.07.2017, 11:26:44
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu nu cred că sunt un sperjur bisericesc, tu ai idee ce jurăminte se depun la tunderea în monahism ?
Problema cu sperjurii bisericești nu e a mea ci a Bisericii, de la alde pastori neoprotestanți foști preoți care au depus jurământ la hirotonie și la absolvirea teologiei care caută să tragă la pierzare obștea ortodoxă prin predicile lor, până la simplii monahi căsătoriți cu copii trecuți la neoprotestanți sau nu toți sunt în aceeași oală și deteriorează încrederea în monahism sau preoție.
Că unii au îndoit sperjurul cu o apostazie, alții cu un desfrâu este altceva care e eventual mai agravant.

Acuma partea bună e că el se poate pocăi până la sfârșitul vieții și întoarce la mânăstire chiar și la 70 de ani , eu doar l-am perceput ca pe un om de bază în călugărie acum niște ani când citeam despre el că e apropiat de stareț și văd cât de mare poate fi greșeala de evaluare chiar și atunci când evaluezi în sens pozitiv pe cineva.

Problema e cum de a luat el contact cu femeie când era în muntele Athos, el fiind din Motru, Gorj și soția de prin Moldova, cea mai plauzibilă explicație ar fi că în timpul cât era la Neamț a luat contact cu ea și ori a avut întâlniri, ori a avut un aparat de comunicare cu care a stat în legătură și pe Athos, ideea e că prin acțiunile lui proprii și-a premeditat căderea și-a ațâțat neputința care-l ispitea, nu l-a adus nimeni cu forța de pe Athos.

Dovadă cât de rău poate face un telefon cu internet unui călugăr, care s-a lepădat de posesiuni materiale chiar și din cel mai izolat loc îl poate întoarce, doar n-o fi corespondat cu ea prin scrisori pe căsuța poștală a mânăstirii.

E un caz școală, care nu e singurul pe anul ăsta, o altă bombă de acest tip a apărut la Mânăstirea Râșca Transilvană jud. Cluj, unde un călugăr a și lăsat însărcinată o femeie de 30 de ani și s-a mutat la ea.

Unii deschid ochii la cazurile astea, alții repetă diferite greșeli pentru că n-au știut de la început la ce se angajează și ce vor de la viață.

Că dacă și-ar fi luat de la început soție n-ar fi fost nicio treabă de discutat.
Legea duhovniceasca spune ca atunci cand judeci pe altul,vei cadea in acelasi pacat .Vei cadea in altele si mai mari,daca nu te caiesti...Stii tu toate amanuntele din viata aceluia ,ca sa faci judecata? A ramas Biserica fara nici un om cu constiinta in afara de tine?
Reply With Quote