Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #10  
Vechi 06.07.2010, 13:16:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu stiam ca simbata mortilor se tine in toate bisericile de mir ,la biserica unde merg eu se savarseste sambata sf.Liturghie urmata de pomenirea mortilor ,deci nu exista simbata fara sf.Liturghie la aceasta biserica.
Cum o fi la alte biserici ,nu stiu.
Aici era vorba de altceva ,cum ca viata sexuala a preotului ar fi impedimentul pentru nesavarsirea sf.Liturghii in alte zile decat cele de sarbatoare ,incuzand aici si sf.duminica.
Ca nu exista ravna ,e alt aspect ,nici acesta de neglijat.
Ar trebui sa lungim un pic discutia pt. corectitudinea faptelor si nu pt. a polemiza sau discuta intre noi asa, interminabil.
Dumneata pomenesti de obiceiul simbetei , cu savirsirea sfintei liturghii si apoi a parastasului (asa cum corect este de facut desi exista f.f. multe biserici in care preotul din lene sau ca vrea impreunare cu preoteasa simbata nu mai face simbata liturghie ci direct parastas !) ori eu vorbeam , si topicul despre asta insista, de savirsirea celor 40 de liturghii consecutive adica a sarindarelor . Vorbim diferit , corect dar diferit!
Nevrednicia preotilor si pastorirea gresita , de cele mai multe ori, a enoriasilor este insa urgia lumii . Din cauza acestor preoti ,insuficient patrunsi de misiunea lor,de necredinta lor in ultima instanta si noi fii lor duhiovnicesti suntem de puzderie de feluri si nici nu ne intelegem intre noi atunci cind discutam credinta ortodoxa si teologie . Pai noi de unde invatam credinta ? de la ei desigur . Prost o invatam, prost traim, prost o propagam mai departe si la fel de prost ne comportam noi unii cu altii mirindu-ne si crucindu-ne in fel si chip atunci cind vedem sau auzim de cei ce sunt autenci, traditionalisti , traitori in forma neschimbata a poruncilor lui Hristos.
Dar peste toate acestea este nadejdea in D.zeu care ne rabda ce ne rabda asa cum voim noi sa traim pina ce ne pune in brate cine stie ce durere grea de la care incepem cu adevarat sa-l cautam sau de la care prin necredinta noastra ne maninca desnadejdea si renuntam cu totul la El. Fiecare isi alege in viata ceea ce doreste , sti, treaba cu liberul arbitru !

Last edited by zaharia_2009; 06.07.2010 at 13:18:52.
Reply With Quote