View Single Post
  #61  
Vechi 08.11.2010, 10:20:13
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Spre și mai mare corectitudine:

"... προσκαλεσάσθω τούς πρεσβυτέρους τής έκκλησίας..."
e vorba de prezbiterii Bisericii, nu de preoți!

De data aceasta nu mai sunteți amuzantă, sunteți de-a dreptul ilogică! Deci mărturisirea "unul altuia" înseamnă... mărturisirea preotului! Dvs. știți ce înseamnă "unul altuia"? Dar mai bine vedeți ce însemna άλλήλων pe vremea apostolului Iacov: unul altuia, reciproc, mutual. În felul acesta nu seamănă deloc a confesiune unidirecțională.
Domnule sectar adventist, după cum ai observat discutăm despre două lucruri total distincte. Ceea ce arată încă o dată că "pastorii" (ciobanii oilor adventiste) adventiști nu au legătură cu adevărata Biserică întemeiată de Iisus Hristos, ci cu secta/cultul întemeiată de Ellen White. După cum bine vezi în ceea ce privește apostolii, și mai apoi episcopii și preoții Bisericii, pentru că harul Duhului Sfânt a fost transmis de la apostoli la cei care i-au succedat, când vine vorba despre fragmentul pe care l-am citat din Biblie, este vorba despre mult mai mult decât iertarea greșelilor celor care ne-au greșit. Prin Duh Sfânt, apostolii, și mai apoi succesorii lor, nu doar că aveau puterea de a ierta și de a dezlega păcate, atribute care aparțin numai lui Dumnezeu, ci aveau tot prin acel Duh Sfânt, puterea de a ține păcatele, de a lega, nu doar de a dezlega, cu alte cuvinte în acest caz vorbim despre altceva decât despre iertarea greșiților noștri. Deasemenea, când noi îi iertăm pe greșiții noștri, asta nu înseamnă că i-am și dezlegat de păcate, ci doar că i-am iertat, însă dezlegarea de păcate aparține lui Dumnezeu și după cum Iisus Hristos a spus și dat putere, chiar și celor cărora Iisus le-a dat o asemenea putere.

Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri. (Matei 16:18-19)

După cum se vede și din acest text, puterea pe care a dat-o Iisus apostolilor, și prin ei episcopilor și preoților care i-au succedat, puterea nu este doar de a dezlega ci și de a lega. Prin urmare, când vorbim despre puterea sacramentală a episcopilor și a preoților de a ierta și de a dezlega, vorbim și despre puterea lor, tot prin harul Duhului Sfânt care le-a fost dat de Dumnezeu, de a ține păcatele, de a lega. Ori această parte nu face parte din rugăciunea domnească. În consecință vorbim despre două lucruri total diferite !!!
Reply With Quote