View Single Post
  #61  
Vechi 11.11.2013, 11:05:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
2. Asta nu inseamna ca nu am intalnit si oameni de alte religii sau atei (si in copilarie si mai tarziu am avut/am si prieteni care sunt atei convinsi, dar care - cu toate acestea- s-au dovedit oameni seriosi si corecti in relatiile inter-umane. De acord ca fiind atei nu se vor mantui, insa in viata de zi cu zi in societate au o atitudine de buna convietuire sociala si cetateneasca).
De acord ca daca nu-i ortodox (e de alta religie sau ateu) am datoria a-i explica de ce credinta ortodoxa este cea corecta, insa daca omul tot vrea sa ramana la conceptia lui si e om civilizat, ce sa-i fac ?! Sa-i dau in cap sau sa rup prietenia numai pentru ca nu e ortodox ?!
Orice om, fie ateu sau pagan, pastreaza chipul lui Dumnezeu (alterat), nu are cum sa fie rau in totalitate. Poate fi si un ateu bun, dar din punct de vedere omenesc, nu si spiritual. Evident ca trebuie sa ne intelegem bine cu toti, ba chiar trebuie sa iubim toti oamenii, chiar toata creatia. Cum se si spune uram pacatul, dar iubim pe pacatos.
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
3. Intradevar, atunci cand apar sentimente autentice intre un barbat si o femeie, in care unul din ei nu este ortodox/ortodoxa poate fi mai complicat, insa daca se indeplinesc doua conditii de baza (sa existe sentimente autentice de iubire in mod reciproc si ambii sa fie oameni lucizi si cel/cea care nu este ortodoxa/ortodox sa nu incerce a-i schimba ori influienta celui/celei ortodox religia), atunci sunt convins ca si o astfel de relatie/casnicie ar aveea sanse destul de mari de reusita.
Aici e diferenta, nu stiu daca o sesizezi, poate cineva sa se inteleaga bine cu cei de alte religii sau atei, dar nu are si relatii intime cu ei (asta ca sa fac o gluma). Daca e din alt cult sau ateu nu poate beneficia de Taina cununiei pana nu devine credincios sau ortodox. Iar daca nu e cununat religios si are relatii intime nu se poate impartasi credinciosul, practic se autoexclude din Biserica, pana isi reglementeaza situatia. Poate e posibil ca celui credincios sa i se faca niste dezlegari speciale sa se poata impartasi, dar nu cred ca exista asa ceva, eu nu am auzit.
Reply With Quote