View Single Post
  #66  
Vechi 11.11.2013, 19:05:53
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

doamna anita, multi nu scriem lucruri constructive pe aici, asa ca nu vad relevanta.
Mai nou nu am voie sa scriu pe un forum, doar pentru ca nu stiu prrea multe despre baza forumului? de ce intra ortodocsii pe forumuri care nu tin de ei? are vreo relevanta?
credeti ca un forum crestin ortodox nu are nevoie si de cineva din afara, cineva care nu e atat de indoctrinat cu ideile impuse de Biserica, un om normal cu alte conceptii credeti ca va strica credinta?
V-ati gandit ca de pe ici si colo mai invat si eu cate ceva, chiar daca in mare masura mi-am pastrat ideile si conceptiile?

de fapt, nici nu merita sa imi bat capul cu argumente, ca pe-aici orice argumente s-ar aduce, nu e valabil decat ce a zis preotul x si Sfantul Parinte y, parerile documentate nu conteaza. Mai usor e sa ne luam dupa x si y decat sa ne documentam, sa citim, sa ascultam (si aici ma refer si la surse care n-au nici o legatura cu religia de orice fel).
Ce nu puteti accepta voi e ca nu detineti adevarul absolut, si cred ca va macina chestia asta, din moment ce reactionati asa (e o simpla concluzie si nu e universal valabila).
Am inceput anul asta sa postez cu ganduri pasnice, nu sa ma cert cu nimeni, dar n-am crezut niciodata ca ortodocsii sunt atat de netoleranti. Sincer, prefer sa nici nu ma apropiu mai tare de ortodoxie, pentru ca asta ar inseamna sa detest tot ce nu are legatura cu ortodoxia, ar insemna sa uit ca in primul rand, persoana de langa mine e un om, inainte sa aiba vreo religie/confesiune sau sa apartina vreunui cult, sau mai rau, sa fie ateu.
Nu, prefer sa cred in valorile umane personale, care tot Dumnezeu ni le-a dat, decat sa incep sa am ganduri urate despre oameni doar din cauza credintei sau a lipsei acesteia. Prefer de 100 de ori un ateu care face faptele bune si ajuta pentru ca el crede in asta, in bunatate, decat ortodoxul care o face doar cu scopul mantuirii.
Bunatatea lui Dumnezeu se reflecta si in oameni care nu apartin ortodoxiei, Dumnezeu lucreaza in mod misterios, si nimeni nu va sti cum. Si sincer, am incredere in Dumnezeu, stiu ca e Acolo, dar chiar nu cred in religii/confesiuni, tocmai pentru ca religia ne face mai rai pe alocuri; uitati-va doar la certurile si cuvintele urate de pe forum, atunci cand un neortodox si-a zis parerea contrarie unui ortodox (si nu, nu vorbesc despre cazul cand postez eu, sunt multwe altele inca dinainte sa incep eu sa postez). Pentru ce sa cred in religie, pentru manipulare continua si in domeniul spiritual? Nu suntem oare manipulati din destule parti, ca sa ne lasam manipulati si in chestiuni spirituale, care pana la urma ne priveste pe fiecare in parte, fara sa fie nevoie de "n-am ce discuta cu ereticii", "trebuie sa urasti ereticii", "sa fugi de ertici ca de dracu" si multe altele asemanatoare?

Nu multumesc. Din pacate la cativa n-am vazut pe-aici nici prea multa valoare umana, nu ca eu as fi mai presus cu ceva; am si eu lipsurile mele, care-s destul de multe, dar nu-mi pierd eu increderea in Dumnezeu si in oameni din cauza asta.

P.S.: Generalizarea e valabila doar pentru cativa, si doar in anumite situatii.

Acum, hai, sariti-mi din nou in cap sau ignorati-ma complet doar pentru ca mi-am exprimat o alta parere contrarie cu a multora...sunt obisnuita...dar tot nu renunt a scrie daca simt ca vreau sa scriu ceva.
Reply With Quote