View Single Post
  #94  
Vechi 08.01.2014, 13:19:44
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Drumul spre iad e pavat cu bune intentii. De ce nu ne-om abtine daca nu stim?

Aici iti dau dreptate.


Serios? Poate ne mai inveti si pe noi chestii dintr-astea teologice atat de profunde. Ca Dumnezeu este deasupta timpului este una. Dar ineptia cu trecut, prezent si viitor in acelasi timp le stii doar tu.



Daca nu stii de ce te bagi? Nu doar ca te bagi, dar daca ai fi citit raspunsurile celorlalti ai fi aflat.


Deci nu e pentru ca a dat libertate omului, ci pentru ca sa iasa ceva bun. O viziune interesanta.



Hai nu ma innebuni. Daca te intreb care este singura manifestare a Tatalui antropomorf sunt sigur ca habar nu ai. Atunci cum sa spui ca Persoanele Sfintei Treimi sunt antropomorfizate?



Si uite asa am aflat ca Fiul are inceput.



Stai ca exista o continuare. Nu are inceput in timp, are un inceput, dar in afara timpului.




E multe, e foarte multe. Nu mai stiu care. :))
http://www.youtube.com/watch?v=oOzUlcQXHpM



Eu stiam ca e unde a ales nu unde a dorit, dar probabil ca este o chestie care tine de nuanta.


Acum sincer nu as fi vrut sa raspund. Pana la urma la ce e de raspuns? Nu sunt chiar atatea prostii spuse, doar ca pentru Dumnezeu trecutul, prezentul si viitorul se desfasoara in acelasi timp, ca Dumnezeu permite raul ca poate iese ceva bun din asta (nu este o erezie, e doar o prostie), ca Persoanele Sfintei Treimi sunt antropomorfizate, ca Fiul are inceput... nu sunt asa multe.
Dar de ce, daca nu stim de capul nostru si daca am avea putina rabdare sa citim ce au raspuns altii (si sunt cateva raspunsuri foarte bune din care avem ce invata) am vedea ca prostiile pe care le debitam nu aduc ceva in plus dorim sa ne evidentiam? De ce sa imi scot prostia in fata?
Doamne ajuta!
sper ca nu am smintit pe nimeni cu ce am scris, daca da (si daca chiar am scris prostii) imi cer iertare.
nu mai reiau ideile mele ca sa explic ce am vrut sa zic, pentru ca unele au fost intelese gresit. in fine...(n-am vrut deloc sa zic ca Fiul are inceput..)
pe de alta parte, e greu de purtat un dialog constructiv in felul in care raspundeti, din pacate.
Reply With Quote