View Single Post
  #366  
Vechi 08.02.2014, 12:26:42
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
http://www.librariaortodoxia.ro/cart...espartire_3726

O surpriză frumoasă, în sensul că am dat peste carte absolut întâmplător... autorul era deja unul din preferații mei :-)

"Mor" de nerăbdare să scriu aici unele din gândurile/ cuvintele/ sfaturile autorului - din această carte (subțire, de altfel) care nu cuprinde doar poezii... Voi reveni mai târziu, căci acum mă cam grăbesc...
Am revenit cu citate din carte:

"Vorbele nu pot să ajungă la înțelesul lucrurilor, dar tăcerea este ca un strugure copt.
...
Fericit cel tăcut și singur pentru Domnul!"

"Sufletul e ca un fruct care trebuie să se coacă înainte de a fi dăruit. Dacă cineva nu te va înțelege atunci când taci, te va înțelege și mai puțin dacă vorbești.

Dacă privești în urmă, vei vedea că toate necazurile vin din revărsarea necugetată a sufletului.

Nimic nu trezește mai mult decât ceasul în care omul înțelege că e singur."

"Nimeni nu se bucură, decât regăsindu-se în altcineva. Numai în Duhul Sfânt oamenii se pot cunoaște unul pe altul și pot trăi bucuria deplinei regăsiri, pentru că în afară de această întâlnire totul este nedeplin și schimbător."

"Zece sfaturi

1. Să nu uiți că trebuie să mori
2. Să nu uiți că trebuie să iubești
3. Să nu prețuiești în bani ceea ce Dumnezeu ți-a dat în dar
4. Să nu crezi răul

De câte ori am crezut un rău despre cineva, am avut doar de pierdut... Prefer să greșesc prin a-mi păstra o părere bună despre un om rău decât să ajung să cred o vorbă proastă despre un om bun...

5. Să nu te crezi pierdut
6. Să nu te crezi sfânt

Sfântul Siluan Athonitul zicea: Două gânduri să nu le primești și să nu le crezi, primul că nu te vei mântui și al doilea că ești sfânt.

7. Să nu te pui chezaș

De câte ori m-am pus chezaș pentru cineva, am încurcat oamenii și am făcut rău... În pildele lui Solomon găsim și sfatul acesta: Să nu te pui chezaș. Cred că l-am înțeles într-un târziu, căci noi, când citim Scriptura, înțelegem și reținem doar atât cât am experimentat, celelalte cuvinte nici nu le vedem.

8. Să nu te răzbuni de două ori
9. Să nu învingi cu orice preț
10. Să nu râzi de rușinea nimănui"

Last edited by Annyta; 08.02.2014 at 12:29:41.
Reply With Quote