View Single Post
  #16  
Vechi 13.02.2009, 03:31:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit CITITUL - frumoasa indeletnicire

Mi-a placut si-mi place foarte mult sa citesc.
In tinerete as fi citit dar nu prea aveam carti si nici bani ca sa-mi cumpar, noroc ca existau biblioteci si mai luam carti cu imprumut. Cand am ajuns sa am un serviciu, imi adunam banuti si -mi cumparam carti, le am si acum in biblioteca personala dar acum mi-am indreptat privirea asupra cartilor sfinte, din manastiri, carti folositoare de suflet, carti care pot afirma ca m-au ajutat foarte mult in a invata cum sa urc pe cararea ce duce spre mantuire.
Imi doresc sa stiu cat mai multe si pentru a realiza acest lucru constientizez ca trebuie sa perseverez in rugaciune.

Iata ce zice Sfantul Ioan Gura de Aur: " Cand vei citi dumnezeiestile carti, mai intai sa te rogi lui Dumnezeu sa-ti lumineze mintea, ca sa-ti deschida ochii inimii, ca astfel sa nu citesti numai cele scrise, ci ca sa le si faci ca sa nu ai pacat citindu-le si neimplinindu-le.

Rugaciune catre Dumnezeu:
" Doamne Iisuse Hristoase, deschide-mi ochii inimii ca sa ascult Cuvantul Tau si sa-l inteleg pe el si sa se faca voia Ta, ca nevrednic sunt eu pe pamant. Sa nu ascunzi de la mine poruncile Tale, ci sa-mi descoperi ochii mei, ca sa cunosc minunile din legea Ta. Arata-mi mie cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii Tale. Spre Tine nadajduiesc Dumnezeu meu, ca tu sa-mi luminezi mintea si gandul cu lumina intelegerii Tale, ca nu numai sa citesc cele scrise ci sa le si fac pe ele. "

Iar dupa ce ispravesti de citit, roaga pe Domnul sa-ti ajute sa pastrezi in inima cele citite, zicand: " In inima mea am ascuns cuvintele Tale, ca sa nu mai gresesc Tie " (psalmul 118,11 )
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote