View Single Post
  #14  
Vechi 03.12.2012, 02:30:33
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este vorba de o munca la negru: nici nu sunteti angajatul nimanui (in aceasta privinta) nici nu o faceti la modul profesional (nu profesionist !), din cate inteleg. Daca eu as fi traducator de meserie, as face traduceri, as lua bani, dar nu as da nimic Cezarului, atunci ar fi o problema morala. Dar, daca as fi agricultor cu unele cunostinte avansate de engleza si un cunoscut m-ar ruga sa traduc ceva pentru lucrarea lui fiu-sau, recompensandu-mi cumva efortul nu este de loc acelasi lucru. Imprejurarea ca inca doi cunoscuti aud si imi cer lucruri asemanatoare nu modifica in mod substantial datele problemei.



In zilele feriale munca servila trebuie evitata. Dar, daca am stabilit mai sus ca ceea ce faceti nu este ceva profesional, ci o "vioara a lui Ingres", atunci nu este munca servila. In analogia luata, daca as fi traducator si as face traduceri notariale in zi oprita, cand as putea foarte bine sa le fac in orice alta zi, ar fi un pacat. Dar, ca agricultor, pot sa merg la vecinul meu sa traduc lucrarea lui fiu-sau.

In concluzie, eu zic sa va cercetati pacatele acolo unde sunt, nu acolo unde nu sunt.
Nu e 100% doar un hobby, dar nici 100% profesionist. E pe undeva intre.
Dar e posibil sa aveti dreptate - sa-mi fac prea multe griji pentru ceva ce nu merita.
Reply With Quote