View Single Post
  #10  
Vechi 13.09.2011, 14:14:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca se refera la razboiul cu propriile pacate,atunci de ce topicul se afla pe sectiunea "Biserica ortodoxa in relatia cu alte confesiuni"?Chiar nu inteleg...
Poate de asta:

"Daca tu te-ai miluit prin harul lui Dumnezeu de o reala cunoastere a Mantuitorului, si eu sunt orb, si "ateu", si "sectar", si eretic, etc, tu ai o datorie sfanta fata de Hristos, Mantuitorul tau, si fata de mine, aproapele tau cazut intre talhari(eresuri, ateism,fariseim, tot felul de isme pierzatoare de suflet), sa mi-L spui si mie. Adevarul. Trebuie sa mi-L dai si mie pe Hristos, trebuie sa mi-L faci cunoscut,trebuie sa ma atragi catre dreapta si adevarata credinta, si pentru asta trebuie sa vorbesti limba duhovniceasca, singura limba pe care orice inima de om creata de Tatal o intelege. A DRAGOSTEI.

Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.Inca e lumina, si cel ce lucreaza inca poate lucra.

Nu putem trage usa bisericii dupa noi, sa ne zavoram inlauntru si sa strigam ca am scapat. Noi ne-am mantuit, restul, treaba lor. Pentru ca daca facem asa, cel viclean, mincinos si urator de oameni e inca cu noi. Inca nu l-am biruit. Si calcam tocmai dogmele pe care strigam din toti bojocii ca le aparam. Iubirea de Adevar(de Hristos). Iubirea de aproapele. Trebuie sa iesim afara din cetate(nu din credinta, nici din Adevar, Doamne-fereste), dar din confort, din elitism si pareri de sine, sa iesim afara, sa suferim ocara Lui."

Foarte frumoase cuvintele Sarei.
Si eu am gresit, m-am intrebat si i-am intrebat deseori ce cauta aici si nu sunt pe site-ul lor? Asta pentru ca se iscau multe discutii aiurea si controverse nepotrivite.
Poate tocmai asta cautau!:Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.
Cararile spre Dumnezeu sunt de multe feluri, nu le stim noi pe toate.
Reply With Quote