Subiect: Marea trinitate
View Single Post
  #93  
Vechi 22.04.2019, 03:04:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Explicati mi va rog urmatorul pasaj.
Biblia. Coloseni 2:9-10
[9]Căci în El locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii.
Fiul este Dumnezeu deplin. In el locuieste plinatatea Dumnezeirii, adica nu doar o parte din ea. Fiul nu este o parte din Dumnezeu. Nici Tatal nu este o parte din Dumnezeu, ci Dumnezeu deplin. La fel, Sf Spirit. Altfel spus, substanta Dumnezeirii este simpla (=necompusa): nu este impartita, ci este comuna celor Trei.

Citat:
[10]Voi aveți totul deplin în El, care este Capul oricărei domnii și stăpâniri.
Fiul este cap nu numai al Bisericii, ci cap al intregii creatii vizibile si invizibile (domniile si stapanirile: cinurile ingeresti).

Citat:
Adică în El se află toată cele trei ipostasuri? El este Capul adică Tatăl?
Aici, deviati. Nu scrie nici ca in El se afla toate cele trei ipostasuri, nici prin "Cap" nu se intelege "Tatal".

Sensul este ca "a-L avea pe Cristos" e echivalent cu "a avea Dumnezeirea". Vedem bine, in Ioan cap 14, cum Filip, demult elev al lui Isus, cere sa Il vada pe Tatal. Ce raspunde Domnul in Ioan 14 cu 9 ? Acelasi sens il au si versetele citate din Coloseni.

Citat:
cum ar mai putea să fie un alt Tată în altă parte?
Dumnezeu Unul, prin cele trei ipostasuri, este nu in alta parte, ci peste tot (omniprezent).

Citat:
Si unde apare în scriptură ca Fiul s ă născut din Tatăl?
Fiul ne spune asta, in numeroasele situatii in care spune "Tata" si "Fiu". Tatal, la randul Lui, ne spune asta: "Acesta e Fiul meu preaiubit" (Matei 3 cu 17). Dar nu numai noua, ci si intre ei: Tatal ii spune Fiului: "Fiul Meu esti Tu: Eu astazi Te-am nascut". (Fapte 13:33, citand Ps 2).

Citat:
Ps. După înviere Domnul suflă peste apostoli si spune luați Duh Sfânt arătatand ca El este Tatăl și Dumnezeul ce suflă peste Adam făcându l viu.
Corect, aici intuiti bine. Acelasi Dumnezeu care l-a plamadit pe Adam si a suflat viata peste el sufla si Spiritul Sfant vivificant peste Apostoli. Inca o data: opera Creatiei si toata lucrarea cea de dinafara (=ad extra) a lui Dumnezeu nu e lucrarea (doar) a Tatalui, ci lucrarea lui Dumnezeu Unul, adica Tatal, Fiul si Sfantul Spirit. Proiectul, ca si realizarea, apartine Sfintei Treimi, in Sfatul cel Vesnic. Ea, Sfanta Treime, Dumnezeu Unul, a spus "sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea noastra."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2019 at 03:09:47.
Reply With Quote