View Single Post
  #15  
Vechi 11.11.2009, 12:48:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
multumesc pentru raspuns. dar raspunsul tau este inteles doar de ortodoxi. :) imi foloseste ceea ce mi-ai spus, chiar nu stiam de ce se fac pomeni la anumite date. . nici eu nu stiam ce este "sarindarul". In jud Prahova nu se mai poarta atatea pomeni :). din pacate nu pot combate un neoprotestant care se bazeaza NUMAI pe Biblie cu ceea ce mi-ai spus. ceea ce mi-ai spus unde pot gasi? pana acum n-am stiut ca exista Sfanta Traditie. de multe ori ma intrebam: o fi obicei sau face parte din religie?
Anaana, iertare, dar nu prea te inteleg: este adevarat ca foarte putini ne cunoastem credinta asa cum ar trebui, insa atunci cand avem indoieli, nelamuriri, ni le clarificam in cadrul religiei noastre, alergam la preoti, la carti sfinte, la Sf. parinti, nu la sectanti! Nu te judec, nu, dar nu prea inteleg: tu spui ca ai deschis discutia cu ei (eu si Andrusca ne gandeam la tipul ala de propovaduitori prin tramvaie, asa e), ca te-au pus in incurcatura si ca acum vrei sa ii combati. Pai pentru a-i putea sa ii combati trebuie, in primul rand, sa iti cunosti bine de tot credinta ortodoxa! Dar cum ai vrea sa inveti pe cineva ceva ce nici tu nu stii?
Cat priveste afirmatia ca sectantii astia se bazeaza numai pe Biblie, sa stii ca nu e chiar asa, pentru ca ei au alta Biblie decat a noastra, au scos niste pasaje din ea, au modificat-o prin parti esentiale... Uite, citeste cum i-a combatut Parintele Cleopa folosindu-se de afirmatiile lor din Biblie! - http://www.ortodoxia.md/despre-marto...am-cu-sectarii
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote