View Single Post
  #3  
Vechi 13.01.2010, 07:13:05
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Tot de Dostoievski ar fi "Demonii", "Fratii Karamazov" si "Umiliti si obiditi". iar de Tolstoi -"Invierea". Din literatura universala mi s-au mai parut interesante dintre cartile cu tenta religioasa Miguel de Unamuno - "Jurnal Intim", Par Lagerkvist - "Baraba", Aleksandr Soljenitin - "O zi din viata lui Ivan Denisovici", Roger Caillois - "Pilat din Pont".

Dintre cartile ortodoxe pe care le-am citit as recomanda Pelerinul Rus, Rafail Noica - "celalalt Noica" si "Cultura Duhului", Anton Cehov - "Povestiri Ortodoxe", Savatie Bastovoi - "Nebunul", Antonie Bloom - "despre credinta si indoiala" si "despre intalnirea cu Dumnezeu", Nicolae Steinhardt - "Daruind vei dobandi" si "Jurnalul Fericirii", Cuviosul Siluan Athonitul - "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei", "Viata si invatatura staretului Siluan Athonitul", scrisa de arhimandritul Sofronie, Jean-Claude Larchet - "Dumnezeu este iubire, Marturia Sfantului Siluan Athonitul" si "Tine candela inimii aprinsa - Invatatura Parintelui Serghie", Maxime Egger - "Sa ne rugam 15 zile cu Sfantul Siluan" si ar mai fi o carte superba scrisa de Veniamin Fedcenkov - "Intalniri cu sfinti". Cam atat imi amintesc momentan.

Last edited by Imogene; 13.01.2010 at 07:18:22.
Reply With Quote