Subiect: fara Dumnezeu
View Single Post
  #102  
Vechi 11.03.2010, 09:21:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
trebuie sa fii si orb si surd, sa nu vezi chiar NIMIC cu rost. Parafrazand teoria atribuita lui Einstein, TREBUIE sa fim de acord ca Natura e perfecta; e de-ajuns sa privesti o floare, un copil, forma cristalelor de gheata pe geamul casei, etc. Lipsa perfectiunii ar insemna HAOS. Spuneam pe un alt topic intr-o discutie despre Adevar si Iubire: daca Dumnezeu s-ar intoarce cu spatele, am cunoaste cu adevarat LIPSA perfectiunii - HAOSUL.
Nu inteleg cine a spus ca NIMIC nu are rost. Pentru MINE, multe au rost. Natura ESTE perfecta pentru MINE (cel putin deocamdata ).

Natura are aparenta perfectiunii pentru ca sintem obisnuiti cu ea, am crescut cu ea, am evoluat odata cu ea. Nu stiu daca totusi am putea spune ca un cutremur care omoara milioane de oameni mai reprezinta acea perfectiune. Sau daca privelistea exploziei solare care va inghiti Pamintul peste miliarde de ani va mai fi de ajuns pentru a-l face pe Einstein sa spuna ca e de ajuns sa privesti o floare, un copil sau un cristal de gheata pentru a deduce ca Natura e perfecta.
Reply With Quote