View Single Post
  #26  
Vechi 01.12.2010, 22:11:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Anna, eu nu sunt adepta lasarii copiilor in crese si gradinite cat e ziua de lunga. Eu pledez pentru echilibru. Am auzit foarte multe mame dorindu-si sa faca si altceva decat sa schimbe scutece si sa incalzeasca biberoane cat e ziua de lunga. Unele mi-au spus chiar ca simt nevoia acuta de-a discuta cu adulti pentru ca tot timpul si-l petrec acasa, cu copiii. Eu nu vad nici o problema in a recunoaste ca de la meseria de mama trebuie sa iei si pauze.
Asa s-ar justifica, de exemplu, un job part-time (unde locuiesc eu asa procedeaza majoritatea mamelor, 24 - 32 ore muncite pe saptamana; unii tati isi iau si ei o zi libera / sapt. pentru copii).
Problema cu reintegrarea pe piata muncii este extrem de spinoasa; in conditiile actuale o gaura de cativa ani in CV reprezinta un motiv ca angajatorul nici sa nu vrea sa te invite la o discutie fata in fata (cunosc o multime de cazuri). Asadar nu e asa de simplu sa spui: ma dedic timp de 4-7-10 ani copiilor iar mai apoi imi reiau serviciul.
Subscriu.
Eu am norocul (daca se poate spune asa) sa am o meserie care imi lasa timp si de copii.
Si am simtit ca nu era de mine sa stau ani intregi acasa cu copiii. Cred caam facut foarte bine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote