View Single Post
  #816  
Vechi 04.05.2011, 17:07:42
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Considerati ca Biblia este o sursa demna de crezare? Ce anume din ea trebuie crezut si ce nu? Pentru ca dvs va selectati informatiile cuprinse in Biblie.

Nu am zis ca nu ati suferit; toti oamenii sufera. Intrebam daca suntetui gata sa suferiti pentru El si pentru ceilalti.
Dvs repetati aceleasi idei pe care le repetam eu intruna in urma cu ceva ani buni. [ Dualism, transcendere, realizarea Sinelui, te prinzi ca esti dumnezeu, eliberere, etc...] Aveam raspunsuri pentru orice si nimic nu ma putea convinge ca sunt pe o cale rea. Pana m-am saturat sa stiu totul si am dorit sa traiesc cu adevarat in Adevar si nu in minciuna.

Ma indoiesc ca ati devenit transcendent; va trebui sa vedem cum actionati in fata unei incercari sau ispite pentru a ne da seama. Dar transcendentii nu prea stau pe forumuri. :)

De ce mai exista sentimentul indoielii daca ai ales sa traiesti cu adevarat in Adevar? Crede-ma ca daca alegi sa traiesti in Adevar, in tine nu mai poate exista sentimentul indoielii. Retineti, adevarul se afla intotdeauna in interior.

P.S. Am spus, Biblia este un indicator catre adevar. Pe forumul acesta am trimis un mesaj necesar.


Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din nou, nu vorbim de acelasi Hristos. Hristos se naste in tine prin relationare, nu prin munca ta . Cunoasterea Lui se face nu de jos in sus [eu ma lupt si de bun ce sunt Il gasesc] ci de sus in jos . El si-a dat seama ca nu putem sa ne mantuim singuri si a facut primii pasi facand totul in locul nostru ; [sau arzandu-ne karma, daca doriti]. Partea noastra este acum doar sa relationam cu El pentru a primi ceea ce ne-a pregatit. Asta va duce la transformarea noastra in purtatori ai lui Hristos, care gandesc si actioneaza ca si El.

P.S. Inteleg necesitatea unei trairi interioare si nu o contest. Insa viata nu e numai traire, ci si actiune, care demonstreaza trairea. Iar trairea trebuie sa vina dintr-o sursa buna.
Noi nu trebuie decat sa ne trezim constiinta, aceasta nu este o munca, este un salt interior. De tine depinde daca alegi sau nu sa faci saltul. Saltul interior este relationarea noastra cu El.

P.S. Repet, trairea interioara este importanta, modificarea interna da nastere actiunii exterioare si nu exteriorul modifica interiorul.
Reply With Quote