View Single Post
  #28  
Vechi 17.11.2011, 21:42:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Anna, eu nu sunt adepta lasarii copiilor in crese si gradinite cat e ziua de lunga. Eu pledez pentru echilibru. Am auzit foarte multe mame dorindu-si sa faca si altceva decat sa schimbe scutece si sa incalzeasca biberoane cat e ziua de lunga. Unele mi-au spus chiar ca simt nevoia acuta de-a discuta cu adulti pentru ca tot timpul si-l petrec acasa, cu copiii. Eu nu vad nici o problema in a recunoaste ca de la meseria de mama trebuie sa iei si pauze.
Asa s-ar justifica, de exemplu, un job part-time (unde locuiesc eu asa procedeaza majoritatea mamelor, 24 - 32 ore muncite pe saptamana; unii tati isi iau si ei o zi libera / sapt. pentru copii).
Problema cu reintegrarea pe piata muncii este extrem de spinoasa; in conditiile actuale o gaura de cativa ani in CV reprezinta un motiv ca angajatorul nici sa nu vrea sa te invite la o discutie fata in fata (cunosc o multime de cazuri). Asadar nu e asa de simplu sa spui: ma dedic timp de 4-7-10 ani copiilor iar mai apoi imi reiau serviciul.
Gaura de cativa ani in CV nu reprezinta nimic in America,deoarece asa cum spunea si Anna21 a sta acasa cu copii este o mentalitate bine cunoscuta aici,iar angajatorii cunosc problema.Nu este o ciudatenie sau un bau-bau ca in Europa!
Prietena mea de familie a avut o gaura in CV de vreo 13 ani...apoi s-a intors bine-merci la aceasi companie de la care a plecat sa-si creasca copiii.Au primit-o inapoi chiar pe timp de criza...
Din contra,a nu avea familie,copii pana pe la 30 constituie un semn de intrebare pt angajator.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote