View Single Post
  #172  
Vechi 23.01.2012, 14:17:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Primo,
Cand ti-am cerut sa il atenuezi pe Savonarola, a fost pentru ca nu suport tipii dusi cu pluta care se exprima violent.
Tertio, eu zic ca e interesant motivul razboiului tau personal nu doar cu fratele Erethorn, ci cu toata Biserica lui Cristos, Catolica. Tot nu cred ca am inteles duhovnicia obiectiva si spiritual angajata care a r sta la baza unui atare spirit polemic indarjit. Nu pot sa conchid decat ca e un motiv foaarte personal, ceea ce duce in mod firesc la esecul oricarei dispute, mai ales cu oameni bazati pe logica, credinta si arta retorica ca Erethorn. O vorba straveche, pre-indoeuropeana, zice ca inteleptul cedeaza. Eu vad ca fratele meu catolic cedeaza de fiecare data...
Theodore, iar ti-ai dat cu firma in cap, postand un mesaj partizan pana in maduva oaselor, desi tu te chinui sa arati cat esti de obiectiv si echidistant. Tind sa cred ca atat esti de subiectiv ca nu poti deosebi parerea ta intotdeauna subiectiva de ceva ce e obiectiv, practic vezi doar conceptia ta personala. Desigur ca toti o avem, dar tu te straduiesti sa arati ca esti si foarte obiectiv.
Eu cred ca userul Erethorn e cu mult mai agresiv decat Savonarola, asta pe langa faptul ca spuen neadevaruri, userul Savonarola era ortodox cel putin.
Si spuneam de cat de subiectiv esti, eu tocmai asta ii reprosam userului Erethorn, ca nu cedeaza niciodata, cat de evident ar fia devarul. Tu ai vazut doar aici, dar pe celelalte subiecte a repetat de vreo cinci ori aceeasi intrebare.
Asadar, cand imi mai scrii un mesaj poti sublinia ca esti extrem de subiectiv, ca altfel ma faci sa rad si pe mine.
Reply With Quote