Subiect: preot divortat
View Single Post
  #59  
Vechi 06.10.2013, 03:06:16
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ferește.
Doamne miluiește.
Doamne mîntuiește.

Doamne Iisuse, fraților, cîtă nebunie! Ce ați putut scrie aici, în topicul ăsta! Numai Adevărul nu. De unde s-a plecat și unde a-ți ajuns.

Judecarea preoților e ca mersul la piață. Ce piață încă! În piață e liniște de mormînt, față de ce-i aici.

Doamne ai milă.
Doamne ferește.

Nu vă judec eu, o să vă judece Domnul.
Doamne ajută-mă să nu intru și eu în piața asta stricată.

Am venit doar să las un răspuns. Răspunsul creștinesc. (ortodox, se înțelege, singurul răspuns creștinesc e cel ortodox, alt creștinism nu există, e erezie)

Iată răspunsul creștin:

"Căci femeia măritată e legată, prin lege, de bărbatul său atâta timp cât el trăiește; iar dacă i-a murit bărbatul, este dezlegată de legea bărbatului." Romani 7, 2

"Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat! Iar dacă s-a despărțit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot așa bărbatul să nu-și lase femeia." I Corinteni 7, 10-11

"Femeia este legată prin lege atâta vreme cât trăiește bărbatul ei. Iar dacă bărbatul ei va muri, este liberă să se mărite cu cine vrea, numai întru Domnul." I Corinteni 7, 39

Ereziile romano-catolice nu învață creștinismul, ci ereziile sale întunecate. Iar "preoții" lor sunt slujitorii diavolului, a întunericului, a minciunii, ca toate ereziile romano-catolice.

E greșit să nu se dea dezlegare pentru divorț. Adulterul e singurul motiv recunoscut de Biserică pentru care se săvîrșește slujba divorțului, iar asta după sentința juridică cu răspuns clar că divorțul a fost din cauza adulterului, preacurviei.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 06.10.2013 at 03:16:16.
Reply With Quote