View Single Post
  #4  
Vechi 27.02.2015, 12:57:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Sfântul Grigorie Palama spune: Trebuie să înțelegem că Dumnezeu nu a creat moartea, care să ucidă nici trupul, sau nici sufletul, căci a dat porunca din Facerea 2, versetul 17, dar nu a spus că în ziua când mănâncă din fructul oprit, mori; nu, ci a zis vei muri, negreșit, adică vei pleca din Răi, și apoi la Facere capitolul 3, versetul 19, spune că din pământul în care ai fost luat, te vei întoarce, adică întoarcerea în Răi, care se va petrece. Deci nicidecum că unii sunt predestinați la Răi, alții la pieirea veșnică, căci Dumnezeu, tot ceea ce crează, este nemuritor, precum din nemurire vine, ia naștere, adică este creat. (O sută cincizeci de capete de învăătură, Capul 51 (adică capitolul 51), PG 150:1157A-1160A.)
Sfântul Apostol Pavel: De aceea, precum printr-un om a intrat păcatul în lume și prin păcat moartea, așa și moartea a trecut la toți oamenii, pentru că toți au păcătuit în el (Romani 5, 12) Deci nu moștenim vină lui Adam, nici păcatele lui, ci urmările păcatului lui. Iar Sfântul Ambrozie de Milano spune: Nelegiuirea noastră este un lucru, iar urmările nelegiurii noastre este al lucru, din Adam, care a fost mușcat de dintele șarpelui, o rana din cauza căruia toți mergem șchiopătând, căci urmașii lui Adam suntem cu toții. (Omilii la Psalmi, Sfântul Ambrozie al Milanului, XLVII, 8, 9 PL 14:1214D.) Iar părintele Azkoul continuă idea Sfântului Ambrozie și spune: Libertatea omului este restricționată în Dumnezeu, de urmările păcatului lui Adam, care este cusută de materia naturii umane căzute dobândite, dar nu este abolită(Op. cit., Azkoul, pag. 83) Că ceea ce am moștenit din Adam, că și consecință a păcatului sau, nu a fost nicio vină pentru păcat, Biserica noastră cea una creștină, Ortodoxă, învață că am moștenit substanță păcatului lui Adam, anume moartea lui Adam, a firii umane în care suntem prin el. Și boldul morții este păcatul, iar puterea păcatului este legea.(I Corinteni 15, 56) Moartea este cauza păcatului și a patimilor, care sunt dinamică păcatului. Păcătoșenia umană, confirmă moartea. Deci, păcătuim pentru că murim și prin urmare moartea este consecință păcatelor noastre. (Op. cit., Azkoul, pag. 218)
Sfântul Paulinus de Nola, explică: Corupția firii umane de la început, veninul ancestral, descendent din Adam, ce a infectat toată rasă umană, rămâne și în mine (Epistola 30, Sfântul Paulin de Nola, PL 1415AB.). Dar Dumnezeu redobândește întreagă lumea în Sine, prin Hristos.(II Corinteni 5, 19). Numai Dumnezeu Hristos, luând firea umană, a putut să înglobeze în sine firea umană căzută, și a biruit moartea, adică orice despărțire de iubirea lui Dumnezeu.(Coloseni 2, 14) Deci, e minunat de simplu: Dumnezeu a devenit om, că să ridice creația din puterea vrăjmașului și să-i ofere imposibilitatea unei alte căderi, să nu mai fie robi păcatului și morții. Moartea e moștenirea fiecărui om ce vine în lume, dar prin Hristos, biruim răul și moartea, înțelegând și acceptând pe Dumnezeu Treime Iubire, primind har și viață veșnică. Și nu am primit doar harul singur, dar prin umanitatea lui Hristos, un liant de putere că să ne ridicăm, întreagă umanitate căzută, prin lepădarea omului cel vechi și îmbrăcarea în omul cel nou, credincios.
Părintele Azkoul continuă cu o învățătură de la Sfântul Chiril al Alexandriei, unde vorbește despre moartea moștenită și păcatul firii umane, dar fără a moșteni vină. Din moment ce Adam a produs copiii în starea lui căzută, noi, urmașii lui, suntem păcătoși, că provenind de la o sursă coruptă. Blestemul morții a fost transmis semintiei lui, după el, pentru că suntem născuți din substanță muritoare. Domnul nostru Iisus Hristos este noul început promis al omenirii, biruind moartea, și anulând blestemul prin trupul Lui. Căderea și moartea sunt consecințele universale și generale în fărădelegile lui Adam. În mod asemănător răscumpărarea universală și generală a fost realizată în cele din urmă în Hristos. Toate sunt eliberate de către Hristos, de pedeapsa primordială, pedeapsa cu moartea. Din acest motiv, mult înțelepțitul Pavel afirmă că de aceea, precum printr-un om a intrat păcatul în lume și prin păcat moartea, așa și moartea a trecut la toți oamenii, pentru că toți au păcătuit în el. Conform legii noi, atunci, moartea a domnit, dar odată cu apariția lui Hristos, a venit neprihănirea de har, în care trupurile noastre au fost curățat de păcat. Suprimarea de păcat și de consecințele sale nu este un act juridic sau fiat, dar regenerarea a umanității prin unirea reală și organică a lui Dumnezeu și creatură în Hristos, și transmiterea de această viață nouă pentru toți cei care devin fii ai lui Dumnezeu prin adopție. Astfel, întruparea lui Hristos, Cuvântul a abolit nu numai păcatul lui Adam, care a lucrat moartea noastră, ci toate consecințele acestuia. Deși Adam a murit pentru că a păcătuit, păcătuim pentru că vom muri cu trupul. Păcatul nostru este manifestarea și ratificarea naturii noastre muritoare. (Op. cit., Azkoul, p. 103) Nimic nu dezvăluie păcătoșenia noastră mai mult decât patimile trupurilor nostru. Sfântul Ioan Damaschinul spune că din timpul lui Adam până la Hristos, rasă umană a fost "supus pătimirii, în loc de despatimire, moarte în loc de nemurire.
Raționamentul generat de această doctrina a păcatului originar augustinian, tinde să disprețuiască foarte mult întruparea lui Hristos, Care a luat trup de la Preasfântă Fecioara, care și ea s-a născut din sămânța omenească. În rugăciunea Sfintei Macrina amintită de Sfântul Grigorie de Nyssa ea spune: Tu ai restaurat din nou ceea ce ai dat, transformarea cu napatimire și har ceea ce este muritor și rușinos în noi. Ne-ai răscumpărat din blestem și păcatul, după ce le-ai luat pe amândouă în numele nostru. Tu ai zdrobit capul șarpelui și ai respins pe vrăjmașul cel care a avut putere asupra noastră prin moarte. (Viață Sfintei Macrina, PG 46:984.) Sfântul Pavel ne explică faptul că Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, că să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.(II Corinteni 5, 21)
Ce-i asta? întreabă Sfântul Ioan Gură de Aur această este că El a suferit că vedea un păcătos să fie condamnat, că un blestemat să moară. (Omilia 11, Sfântul Ioan Gură de Aur, Tâlcuiri la II Corinteni, Editurile Sophia și Cartea Ortodoxă, București, 2007) Apostolul Pavel, de asemenea, ne consolează, spunând că legea Duhului, care este viață în Hristos Iisus, eliberat de legea păcatului și a morții, Romani 8, 2. . După ce a fost eliberat de păcat, ne-au făcut robi ai dreptății, Romani 6, 18. Când am fost în trup, patimile păcatelor, care erau prin lege, lucrau în mădularele noastre să aducem roade pentru moarte, Romani 7, 5. Și iarăși: omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, că să se nimicească trupul păcatului, pentru a nu mai fi robi ai păcatului, Romani 6, 6.
La fel, Sfântul Apostol Iacov scrie: Ci fiecare este ispitit când este tras și momit de însăși poftă să. Apoi poftă, zămislind, naște păcat, iar păcatul, odată săvârșit, aduce moarte, Iacov 1, 14-15. Sfântul Pavel ne îndeamnă să luăm decizia de a nu lasă păcatul să domnească în trupurile noastre muritoare, astfel încât să nu-l ascultăm în dorințele sale, Romani 6, 12. Este adevărat, însă, că el nu ascunde lupta, care este, în fiecare dintre noi, atunci când el însuși mărturisește: Fiindcă știu că nu locuiește în mine, adică în trupul meu, ce este bun. Căci a voi se află în mine, dar a face binele nu aflu. Dar văd în mădularele mele o altă lege, luptându-se împotriva legii minții mele și făcându-mă rob legii păcatului, care este în mădularele mele., Romani 7, 5, 23. El cere apoi: Om nenorocit ce sunt! Cine mă va izbăvi de trupul morții acesteia? Mulțumesc lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos, Domnul nostru! Deci, dar, eu însumi, cu mintea mea, slujesc legii lui Dumnezeu, iar cu trupul, legii păcatului. Romani 7, 24-25. Apoi tot Pavel spune: Drept aceea nicio osânda nu este acum asupra celor ce sunt în Hristos Iisus. Căci legea duhului vieții în Hristos Iisus m-a eliberat de legea păcatului și a morții. Romani 8, 1-2.
Această promisiune este făcută pentru toți cei care doresc să meargă în Duhul, și nu numai la ereticii elitei predestinate a lui Augustin. Acest punct de vedere fatal de un om ales și predestinat este răsturnată din nou de Sf. Ap. Petru, care afirmă: Dumnezeiască Lui putere ne-a dăruit toate cele ce sunt spre viață și spre bună cucernicie, făcându-ne să cunoaștem pe Cel ce ne-a chemat prin slavă Sa și prin puterea Sa, prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, că prin ele să va faceți părtași dumnezeiestii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume, II Petru 1, 3-4.
Astfel înarmați, noi credincioșii creștini (ortodocși) suntem chemați să ne luptăm cu patimile. La Sfântul Botez, ne-am îmbrăcat cu Hristos și noi suntem îngropați împreună cu El prin botezul în moartea Lui și vom învia prin Învierea Lui. Căci pururea noi cei vii suntem dați spre moarte pentru Iisus, că și viață lui Iisus să se arate în trupul nostru cel muritor. Sfântul Atanasie cel Mare ne spune că în slujitorii lui Dumnezeu, în care harul abundă, dorințele păcătoase se ofilesc, pentru că ei se evaporă într-o natură superioară primului Adam, superioară deoarece este îndumnezeită. (Omilii duhovnicești, XXVI, 2, PG 34:676B.)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia