Subiect: Reguli
View Single Post
  #9  
Vechi 08.11.2005, 13:49:21
AdiZ AdiZ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2005
Locație: Brasov, Romania
Mesaje: 5
Implicit

V-ati gandit vreodata, ca in loc sa ii criticati pe cei care va deranjeaza in biserica, sa va rugati pentru ei, pentru pacatele care si le fac, pentru linistirea lor si nu in ultimul rand sa-i iertati pentru ca va gresesc deranjandu-va. Nu vrea sa credeti ca nici eu nu judec si critic unele persoana de la biserica mea. Din contra, sunt primul care ma gandesc sa ii judec pentru ce fac. Dar uneori ma gandesc ca Bunul Dumnezeu imi da exact ce merit. Oare eu chiar nu am deranjat pe nimeni altcineva?
De exemplu, am un domn care de fiecare data cand vine la biserica, canta putin sau mult mai tare decat strana. Dar cand nu vine, stiu ca aproape sigur s-a dus intr-o crasma si atunci imi dau seama ca mai bine venea in casa Domnului decat sa-si bea sufletul intr-o crasma. Intr-o zi in care lipsea chiar m-am rugat sa-l aduca Dumnezeu in Sfanta Biserica si l-a adus.
Insa nenorocirea mea e ca uit repede. Azi ma bucur, maine iar imi pierd timpul petrecut la Sfanta Liturghie gandindu-ma la greseala care mi-o face aproapele.
Poate uneori ar fi bine sa si vorbim cu persoanele in cauza si astfel am face un bine si lor si noua.
Reply With Quote