Subiect: PREOT
View Single Post
  #7  
Vechi 08.03.2006, 13:32:11
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Am vorbit cu cel mai bun prieten si mi-a spus ca el nu crede in preoti. De ce? Pai pt. ca majoritatea au fost informatori, etc., etc., Omule, intradevar pe vremea comunismului poate au fost si din acestia, dar nu asimila omul cu preotul. Am citi ca preotul chiar de ar fi pacatos, atunci cand savarseste Liturghia, harul lui Dumnezeu il sfinteste. Deci, vezi puterea Domnului, nu pacatul omului. Si preotii, calugarii au ispite mai mari dacat noi. Eu zic, metaforic(dar poate fi aievea de as avea ochii sufletesti mai curati)ca eu ma lupt cu un diavol, iar ei poate cu 10-20. Si atunci la care e lupta mai grea? Doamne apara-ne de ispite si pune paza gurii noastre sa nu ne ardem prin rautatile pe care le spunem.
Adevarat este ca valabilitatea Sfintelor Taine, nu este afectata, se pastreaza intregul har, pentru primitor, .....preotul este o persoana sfintita, a carei vrednicie, ar trebui sa fie pe masura harului primit!
Totusi, exista caderi din har, si preoti caterisiti, care sunt indepartati de la savarsirea sfintelor slujbe! cum a fost de altfel cazul si la Tanacu!


Poate mai mult decat slujbele, si predica, mai mult sau mai putin mestesugita, sau chiar teologhisita, agoniseste suflete lui Dumnezeu (ale Caruia si sunt!), predica vietii preotului, slujitorului, robului Lui Dumnezeu, care, prin curatenia vietii, ii slujeste astfel Lui Dumnezeu, nu lui mamona!
Reply With Quote