View Single Post
  #20  
Vechi 20.02.2011, 22:04:41
Juliaa Juliaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2011
Mesaje: 4
Implicit

Catisma,
Ti-am scris tocmai pentru ca pot sa inteleg foarte bine situatia ta, am avut si eu parte de tot felul de fenomene ciudate (nu stiu ce alt cuvant pot sa folosesc pentru ca sa le descriu). Pe scurt: probleme aveam de multa vreme, dar le-am ignorat ma gandeam ca sunt protejata, ca raul nu ma poate atinge –asta a fost cea mai mare greseala pe care am putut sa o fac, dar pe atunci nu stiam asta.
Situatia mea a degenerat in ani de zile, la fel ca tine, nici eu nu am luat masuri imediat. Se miscau lucrurile in casa, se auzeau pocnete care pareau ca vin de nicaieri, se stingeau lumini si se aprindeau singure, auzeam (nu numai eu, ci si alti membrii ai familiei) miorlaituri infioratoare, geamurile trozneau (pana atunci nu stiam ca sticla poate sa trozneasca, dar crede-ma ca asta auzeam, ma miram cum de nu cad geamurile in bucati). Aveam cosmaruri groaznice, visam cum sunt fugarita de demoni, cum cineva scrijeleste niste simbolurui necunoscute pe pielea mea. Auzeam cum cad picaturi de apa din tavan, se auzea foarte clar, parca am fi fost intr-o pestera. Mai auzeam cum cineva arunca cu pietricele mici, parca ar fi luat pumni intregi de prundis sa ii arunce pe parchet. Am inceput sa vedem prin casa o silueta neagra, ceva ce aducea cu un animal de talia unui caine de marime medie, cu urechi foarte lungi si ascutite. Chestia asta fugea peste tot cu o repeziciune nefireasca. Repet, nu am vazut-o numai eu, altfel as fi crezut ca sunt nebuna. Am chemat preotul, a facut Sfestanie, totul a fost bine o perioada, apoi a reinceput si mai agresiv. Dadeam cu agheazma si cu tamaie in fiecare zi, beam agheazma, foloseam mir, ma rugam, mergeam la biserica. Nu mai puteam sa dorm noaptea, ceea ce povestesc acum stiu ca pare de domeniul psihiatriei, nici eu nu as fi crezut ca e posibil. Ma simteam foarte rau, doctorii nu imi gaseau nimic, analizele ieseau bine. Imi era rusine sa mai spun ce simt, ce ma doare, ma inchisesem in mine. Omul cu care eram impreuna de 15 ani s-a s-a schimbat peste noapte, relatia s-a stricat si ne-am despartit. Cineva se aseza in pat langa mine, vedeam cum se indoaie salteaua sub greutate, se facea un frig nefiresc si (cu toate ca usa si geamurile erau inchise) parul din jurul fetei imi falfaia de parca cineva mi-ar fi suflat in fata aer rece. Am o pisca, ar fi trebuit sa o auzi cum facea cand sesiza “lucrul” ala prin casa, cum i se zbarlea blana pe ea, fornaind si urmarind-o peste tot. Eram aproape de colaps, imi petreceam noptile rugandu-ma, iar cand stateam in pat spuneam Tatal Nostru si imi faceam cruci cu limba. Pana nu am gasit nenorocirile din perne si de la praguri nu am avut liniste, dar sa nu-ti imaginezi ca situatia s-a linistit imediat, a durat destul de mult timp dupa aceea.

Am citit si primul thread, asa ca am vazut ce povestesti despre femeia aceea care ti se pare dubioasa. Ceea ce iti spun e strict parerea mea, eu una nu cred ca ea e sursa problemelor tale, cred ca era doar un om mai ciudat, poate avea probleme psihice sau poate ca ea chiar “vedea” anumite lucruri. Ca cineva sa iti dea viata peste cap trebuie fie sa se priceapa foarte bine, fie sa apeleze la alte persoane –si genul asta de servicii se platesc foarte, foarte scump. Chiar daca este vorba de femeia aceasta, singurul lucru pe care poti sa il faci este sa te rogi pentru ea, pentru sanatatea si pentru binele ei, asta este cea mai buna aparare si singura protectie pe care ti-o poti face impotriva raului.

Din felul in care ai descris acele zvacnete, ai manifestari identice cu ce am avut eu, cauta totusi pe google, intra pe forumul acela, rezerva-ti cateva zile in care sa citesti tot ce gasesti pe tema aceasta, poate gasesti ceva care sa te ajute. Nu ai de ce sa te gandesti la spitalizare, nu e ceva asa de grav, nu dispera, pastreaza-ti increderea!

Ce povestesti tu de canonul pe care l-ai primit, de linistea de care te-ai bucurat in perioada cat l-ai tinut … am trecut si eu prin aceeasi situatie, dar la mine doar primele nopti erau linistite, dupa care reincepea nebunia din casa. Incearca sa ajungi la manastirii Frasinei sau, daca nu ai timp, scrie o scrisoare si trimite catre staretul manastirii, stiu ca isi face timp sa raspunda cazurilor mai importante. Daca ai timp mergi la manastirea Cotmeana, stiu cateva persoane care si-au rezolvat problemele tinand canoanele date de parintele staret de acolo. La Cotmeana nu am ajuns, dar intentionez sa o fac.

Hai sa-ti povestec cum am aflat eu despre aceste “hypnagogic jerks” sau “myoclonic jerks”. Eram epuizata de oboseala, eram terminata, ajunsesem la limita, nu mai aveam nici resurse, nici putere, nu stiam incotro sa ma mai indrept si ce sa mai fac. Si mi-am facut singura un canon, am citit timp de 40 de zile Paraclisul Maicii Domnului la 12 noaptea, rugaciunea Sfintei Cruci, rugaciunea catre Ingerul Pazitor, o rugaciune catre Sfantul Arhanghel Mihail. In aceste 40 de zile m-am rugat si catre parintele Arsenie Boca sa ma indrume si sa ma lumineze si am citit de cateva ori si Acatistul Sfantului Nectarie. Nu m-am mai rugat pentru protectie si pentru indepartarea raului (asa cum faceam de obicei), m-am rugat pentru un singur lucru: sa mi se arate ce se intampla cu mine, ce trebuie sa fac, care este rezolvarea. Fix la jumatatea celor 40 de zile mi s-a dat raspunsul pe care il asteptam. Insa trebuie sa precizez ca la momentul cand s-a intamplat asta eu scapasem de toate ciudateniile din casa de ceva timp, era liniste ……

Preoti exorcisti sunt preotii care citesc Moliftele si slujbele de alungare a duhurilor necurate. Ti s-au citit Moliftele in casa? Daca nu, cheama un preot care sa o fac, explica-i situatia. Mergi la Zlatari, sfatuieste-te si cu preotul de acolo.

Eu sunt convinsa ca ai sa fii bine, ca se va rezolva totul, ca ai sa-ti regasesti linistea. Nu-ti pierde increderea. Si (daca inca nu ai facut-o) mergi la manastirea Radu Voda si roaga-te Sfantului Nectarie sa-ti dea ajutorul si sfaturile de care ai nevoie.

Iti doresc numai bine.
Reply With Quote