View Single Post
  #30  
Vechi 13.02.2012, 18:28:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Maine si poimaine e posibil sa nu am net, dar confirm rugaciunea de pe data de 15, cu ajutorul Bunului Domnului.

Totodata, doamna Dorina i-ar putea sfatui pe bunicii si pe parintii copilasului sa faca toti o spovedanie generala, intrucat este cunoscut ca unele boli apar in urma pacatelor mostenite de la generatiile anterioare. Apoi, sa il duca pe copil la cat mai multe masluri (sau sa cheme preoti acasa in acest sens) si sa il impartaseasca cat mai des. Il putem pune si noi pe pomelnicul de la maslu, dar e bine sa fie si el prezent acolo, sa fie uns.
Eu nu mi-am mai permis sa adaug si aceste amanunte de teama de a nu deranja , dar la un copil mic (care nu a apucat inca el sa faca pacate) este o sansa f. mare ca necazul copilului sa provina din pacate nemarturisite si ne canonisite ale parintilor , bunicilor , strabunicilor , etc .
Este insa si alternativa in care ceea ce se petrece cu el este insasi vointa lui Dumnezeu fara ca in neam sa existe pacte mari .
Dar cum noi nu avem cum sa cunoastem bine si repede judecatile lui Dumnezeu , atunci nu ne ramine decit sa facem ceea ce ne este la indemina , in putinta noastra : toti ai casei sa se spovedeasca cit mai amanuntit de pacate , copilul sa fie dus la Sf. liturghie si impartasit saptaminal (virsta ii permite aceasta) sa fie dus la sf. maslu si sa fie si uns cu ulei , sa fie pomenit in cit mai multe rugaciuni individulale si dat pe cit mai multe pomelnice pt. sf. Liturghie si apoi desigur si dus la medic .
Acestea sunt la indemina noastra si de aceea am hotarit cu totii sa facem cit ne sta in putinta .

Glykys, am notat ca ai luat la cunostinta despre ziua ta si ca vei implini nevointa .

Sa ne rugam si pt. noi toti , sa ne intareasca Dumnezeu ca sa putem implini pina la capat lucrarea si sa nu avem vreo tulburare .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote