Subiect: Reîncarnare!
View Single Post
  #10  
Vechi 07.11.2008, 11:35:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdeLlA Vezi mesajul
Credeti in reîncarnare? Stiu, biserica nu crede în aceastã teorie. Totusi, pasaje din biblie au fost scoase în ceea ce priveste acest subiect. Te poti desãvîrsi avînd o singurã viata?
P.S. Scuzati, va rog, dar eu obisnuiesc sa scriu cu diacritice si de aici primul meu mesaj poate neinteles!
Cei care cred in reincarnare aduc marturia regresiilor hipnotice, cum ca subiectul isi aminteste vietile anterioare cu acuratele cand este interogat.

Au si hindusii "Biblia" lor, unde spune cam asa: sinele omului (atman sau purusa), care este diferit de suflet asa cam il intelegem noi, neavand personalitate sau vreun alt atribut logic si omenesc, de esenta divina, se reincarneaza in functie de faptele din viata anterioara pana ce ajunge sa fie eliberat de karma si sa se contopeasca cu Dumnezeu (se intoarce la Brahman cel impersonal, etc). Ideea este ca ei sustin ca acest "sine" nu are personalitate, deci nu are memorie, deci nu prea are nimeni cum sa-si aminteasca nimic sin vietile dianinte. E un paradox cu reincarnarea asta a lor si mi se pare stupid sa crezi asa ceva...

Nu mai zic de budisti, care nici Dumnezeu nu au, pentru ei existand numai suferinta si nirvana, restul fiind iluzie pura... Dar na, fiecare crede ce vrea.

Cine se pricepe mai bine, sa ma contrazica sau sa-mi confirme ce am scris mai sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote